Radio działające bez baterii-HIT

Uczniowie z klasy IIA LO – Jakub Waśkiewicz i  Jakub Walczak wykonali w ramach informatycznych zajęć innowacyjnych odbiornik detektorowy, inaczej zwany radiem kryształkowym. Taka budowa odbiornika pozwala na funkcjonowanie urządzenia bez konkretnego źródła zasilania takiego jak bateria czy też kontakt w domu. Przez takie radio energia przepływa linią antena-uziemienie. Czyli wystarczy kawałek drutu jako antena oraz np. odgromnik albo hydrant, aby odbiornik działał.

Test urządzenia odbył się podczas zajęć innowacyjnych. Po wstępnych problemach ze znalezieniem odpowiedniej anteny i dostosowaniem odbiornika udało się usłyszeć dźwięki Polskiego Radia.

Na szczególną uwagę zasługują użyte materiały, gdyż głównym naszym celem było skonstruowanie radia z zużytych już elementów, które dzięki zdolnościom naszych uczniów przeżywają drugą młodość.

Jakub Waśkiewicz, Jakub Walczak

                        Paweł Gmys

Skip to content