„Długosz – Nauka z pasją” – „Chemia w trzech odsłonach”: dzień pierwszy

W poniedziałek, 12 lutego, w naszej szkole rozpoczęliśmy kolejne zajęcia chemiczne współfinansowane przez Fundację Anwil dla Włocławka. Zainteresowanie projektem okazało się ogromne, gdyż pierwszego dnia w wykładzie o truciznach i pokazach chemicznych uczestniczyło łącznie 53 uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum –  nie tylko z Długosza!

Pierwszy dzień zajęć grantowych otworzyła wicedyrektor liceum – pani Urszula Brykalska, która przywitała wszystkich zebranych i życzyła owocnie spędzonego czasu.

Autor i koordynator wniosku grantowego oraz prowadzący zajęcia – pan Konrad Trokowski nie spodziewał się takiej frekwencji na swoim wykładzie, choć zapisów dokonywano wcześniej. Faktom i mitom na temat trucizn podczas wykładu zatytułowanego „Chemia leczy, chemia bawi, chemia życia Cię pozbawi” w szkolnej auli aktywnie słuchało 53 uczniów. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się wiele o alkoholizmie, narkomanii, nikotynizmie i lekomanii oraz usłyszeli ciekawe i ważne informacje o czadzie, arszeniku, cyjanowodorze i marihuanie. Momentami w trakcie wykładu panowała idealna cisza, co jest niezwykle trudno osiągnąć podczas zajęć dodatkowych w ferie.

Po wykładzie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy uczniów w formie testu. Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły, w ramach pracy których zaznaczali prawidłowe odpowiedzi na 25 pytań testowych dotyczących chemicznych trucizn oraz zmierzyli się z zadaniami otwartymi. Uczniowie wymieniali składniki dymu papierosowego i podawali przekonujące powody abstynencji od alkoholu, narkotyków i innych, bardzo niebezpiecznych używek.

Po teście uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i obserwowali pokaz ciekawych oraz efektownych doświadczeń chemicznych przygotowanych i prowadzonych przez panią Małgorzatę Jaskólską w pracowni chemicznej i pana Konrada Trokowskiego na dworze. W sali lekcyjnej uczniowie przypomnieli sobie metody otrzymywania i najważniejsze właściwości gazów podstawowych: wodoru i dwutlenku węgla, a następnie przeprowadzili próby Tollensa i Trommera na obecność grupy aldehydowej w glukozie. Na koniec tej części pokazów chętni uczniowie mieli możliwość samodzielnego strącenia kilku białych i barwnych osadów. Na dziedzińcu szkoły uczestnicy mogli obserwować i przeprowadzać doświadczenia bardziej niebezpieczne i brudzące. Zaczęło się od lokomotywy, czyli pary wodnej i tlenu powstałych w reakcji redox między perhydrolem i nadmanganianem potasu. Następnie sprawdziliśmy higroskopijne właściwości kwasu siarkowego (VI) na sacharozie i spaliliśmy kawałek magnezu w płomieniu palnika. Na koniec przeprowadziliśmy reakcję pomiędzy amoniakiem i stężonym kwasem solnym, która może posłużyć jako „oszukany tester” przy potwierdzaniu lub zaprzeczaniu palenia papierosów.

Zajęcia rozpoczęły się o godz. 9:00 i trwały niemal do godz. 15:00, ale nikomu nie spieszyło się do domów. Wszyscy czekają na wtorek, kiedy to uczniowie samodzielnie wykonywać będą proste ćwiczenia laboratoryjne zgodne z Good Laboratory Practice.

Konrad Trokowski

Skip to content