Podsumowanie akcji “Kup Pan szczotkę”

Szkolne Koło Wolontariatu od początku roku szkolnego prowadziło zbiórkę szczoteczek oraz past do mycia zębów, które zostały przekazane Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, prowadzącej działalność misjonarską i charytatywną w krajach afrykańskich.

Fundacja w ramach prowadzonych przez siebie działań wysyła do krajów afrykańskich lekarzy – stomatologów, którzy leczą zęby tamtejszej ludności. Jak sami żartobliwie podkreślają, lekarze ,,nie mają żadnej konkurencji”, bowiem ich rolę spełniają zazwyczaj tzw. ,,wyrywacze zębów” i szamani, którzy jako metody leczenia bólu zęba stosują kładzenie rozżarzonego węgla lub polewanie go kwasem z akumulatora. By temu zapobiegać, misjonarze w prowadzonych przez siebie szkołach wprowadzili naukę szczotkowania zębów, by nauczyć dzieci nawyków higienicznych. Codziennie na przerwie dzieci wychodzą ze swoimi szczoteczkami ze szkół i szorują zęby. Na koniec roku szkolnego każde dziecko otrzymuje swoją szczoteczkę do domu.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji i przyczynili się do poprawy życia dzieci w krajach afrykańskich.

Paulina Iwańska, Sandra Iwańska, Jakub Zemlak

Skip to content