Nasza maturzystka finalistką OLiJP

Od 11 do 14 kwietnia w podwarszawskim Konstancinie odbyły się zawody centralne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.  Wzięła w nich udział Julia Perlikowska z klasy IIIA. Ta niezwykle uzdolniona uczennica uzyskała tytuł finalisty olimpiady, co jest równoznaczne ze zwolnieniem z egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, ile wysiłku Julia musiała włożyć w to, by osiągnąć tak wielki sukces. Przez trzy miesiące przygotowywała pracę pisemną na etapie szkolnym. Była ona efektem zapoznania się z obszernym materiałem literackim oraz bogatą literaturą przedmiotu. Następnie praca została przesłana do Komitetu Okręgowego OLiJP w Toruniu. Tam została przeczytana i oceniona przez pracowników naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zadecydowali o zakwalifikowaniu Julii do zawodów okręgowych. Te z kolei odbywały się na dwóch etapach: 17 lutego uczestnicy pisali pracę literacką, po czym rozwiązywali test dotyczący języka. Ci, którzy ten etap przeszli pomyślnie, a była wśród nich nasza uczennica, 10 marca przystępowali do części ustnej. Julia znalazła się wśród 9 osób, które z okręgu toruńskiego (obejmującego Grudziądz, Toruń, Włocławek i Płock) zostały zakwalifikowane do zawodów centralnych. Te natomiast odbyły się w Konstancinie i także składały się z dwóch etapów. 12 kwietnia przez 5 godzin Julia pisała wypracowanie. Uzyskany wynik pozwolił jej na przystąpienie do części ustnej. Jak więc widać, droga do uzyskania tytułu finalisty była długa i niełatwa.

Pragnę podziękować Julii za wspólnie spędzone godziny. Były one prawdziwą przyjemnością z obcowania z osobą bardzo utalentowaną, o niezwykłej wrażliwości. Jestem pełna podziwu dla wielkiej determinacji. Dodam do tego zachwyt, że młoda osoba interesuje się tak wieloma aspektami dawnej i współczesnej kultury. Choć może ktoś wyrażać zadziwienie, że laureatką olimpiady polonistycznej została maturzystka z klasy matematycznej…

Życzę Julii jeszcze wielu sukcesów.

Angelika Szumińska

Skip to content