Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Długoszu

23 kwietnia to szczególny dzień dla wydawnictw, księgarni i bibliotek, a zwłaszcza dla wiernych czytelników. Tego dnia od wielu już lat obchodzony jest uroczyście Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

To doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W  Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  obchodzony  jest  od 2007  r.

W dniach od 23-24.04 biblioteka szkolna zorganizowała wiele konkursów, quizów, a nawet turniej „Jeden z dziesięciu” czy „Ja i książka”. Uczniowie klas IV-V SP mieli okazję obejrzeć krótki film pt. „Od powstania książki do Ebooków”.

Miło nam również poinformować, że w turnieju „Ja i książka” najlepsza okazała się drużyna z klasy IVa SP w składzie Konrad Felińczak, Nicola Ignasz, Remigiusz Morawski, Marta Skupniewicz oraz Kacper Bondzelewski.

W konkursie „Książka, bajka, lektura, czyli miniquiz” najlepszymi okazali się: Aleksandra Wróbel z klasy IIe gimnazjum, Bartosz Hnatowicz VIIa i Maja Wieczorek z klasy VIIa SP.

W drużynowym konkursie ,,Jak powstawała książka?” najlepsze okazały się uczennice klasy IIIe GIM:  Agata Pinter, Martyna Stasiak Martyna i Patrycja Szałkiewicz.

W turnieju  „Jeden z dziesięciu” najlepszymi okazali się: Aleksandra  Piętowska z klasy IB LO oraz   Filip Józwiak Filip z klasy IC LO.

Uczniowie klas IV-VI SP  w małym wywiadzie na temat: „Moje dwie ulubione książki z dzieciństwa, ale nie tylko” odpowiadali tak:

Moimi ulubionymi książkami są ,,Kroniki Archeo„, seria książek opowiadająca o wielu przygodach pięciorga przyjaciół. Ich przygody często toczą się w wielu miejscach historycznych w Polsce i innych krajach. Drugą moją ulubioną książką są ,,Opowieści z Narnii”. Jest to książka, która śmieszy, wzrusza i poucza. (Chełminiak Zofia  kl. VIa)

Moimi ulubionymi książkami są „Ania z Zielonego Wzgórza ” i „Tajemniczy ogród „. (Maja Gostyńska kl. VIa)

„Skąd się biorą dziury w serze” Petra Maria Schmitt, Christian Dreller oraz „Tajemnicza wyprawa Tomka” Alfreda Szklarskiego (Witold Przewozikowski kl. Vb)

,,Dziennik cwaniaczka”, którego autorem jest Jeff Kinney  0raz ,,Charlie i fabryka czekolady”.(Konrad Felińczak kl. IVa)

Moimi ulubionymi książkami są: ,,Jaś i Małgosia” i ,,O psie, który jeździł koleją”.(Karina Avetisyan, kl. IVc)

Na pierwszym miejscu zdecydowanie „Nowe przygody Mikołajka„, a druga książka, którą bardzo lubię to „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. (Tomek Romatowski kl. IVc)

”Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, a  druga to  ”Pinokio” bardzo lubianego autora Carlo Collodi. (Wiktor Niedzielski, kl. IVc)

Ostatnim konkursem był konkurs czytelniczo-geograficzny o przygodach Tomka Wilmowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV-VI SP. Tematem konkursu była książka „Tomek w Krainie Kangurów”. W konkursie udział wzięło wielu uczniów. Całość składała się z 5 pytań otwartych i zamkniętych. Ostatnim zadaniem było stworzenie krzyżówki, gdzie głównym hasłem był tytuł „Tomek w krainie kangurów”. Najlepszymi w tym konkursie okazały się uczennice:  Oliwia Skrzypińska z klasy Va, zajmując I miejsce, Zuzanna Orbaczewska z klasy Vb, która zajęła miejsce II oraz Maja Gostyńska z klasy VI – zdobywczyni III miejsca.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów znajomości lektur! Życzymy dalszych sukcesów!

Paulina Iwańska

 

 

Skip to content