Miłośnicy geografii na ostatnim w tym roku wykładzie PTG

W dniu 11 czerwca 2018 przedstawiciele klasy IIe, IIIa, IIIb, IIId i IIIe Gimnazjum w ramach Koła Krajoznawczo – Turystycznego uczestniczyli w ostatnim już w tym roku szkolnym odczycie geograficznym odbywającym się w ramach comiesięcznych spotkań Włocławskiego Koła Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Warto przypomnieć przy tej okazji, iż w tym roku świętujemy 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego, co podkreśla fakt, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Polskiej Geografii. Setna rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego wiąże się również z historyczną datą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowości temu spotkaniu dodał również prelegent dr Zdzisław Preisner. Geograf ten odwiedził 113 krajów świata na wszystkich kontynentach. Pan dr Zdzisław Preisner jest członkiem elitarnego Polskiego Oddziału The Explorers Club. Został przyjęty do grona członków rzeczywistych Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie jako jeden z sześciu Polaków.

Poniedziałkowy wykład, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć, dotyczył ciekawych skał z różnych zakątków świata m.in. z Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii, Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Czech oraz Polski, struktur geologicznych oraz sposobu ich powstawania.

                                                                                              Dorota Antczak

Skip to content