Długoszacy na szlaku – w Szwajcarii, Monaco, Francji, we Włoszech i w Austrii

W dniach od 3 do 11 czerwca uczniowie klas IA,B,C LO oraz  IId gimnazjum uczestniczyli w wycieczce po Szwajcarii, Lichtensteinie, Monaco, Włoszech, Francji i Austrii. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była p. Aneta Pawłowska, opiekunami młodzieży byli : p. Anna Baranowska, p. Agnieszka Sołtysiak oraz  p. Krzysztof Łodygowski.

Trzeciego  czerwca we wczesnych godzinach porannych wyjechaliśmy z Włocławka. W  ciągu dnia  pokonaliśmy drogę wiodącą przez Niemcy i Austrię, gdzie czekał na nas pierwszy nocleg. Rankiem wyruszyliśmy do Vaduz, stolicy Lichtensteinu. Miasteczko zachwyciło nas spokojem, czystością  i piękną zabudową tonąca w kwiatach. Następnym punktem naszej wędrówki było dotarcie koleją retycką do największego kurortu alpejskiego, St. Moritz, do którego poruszaliśmy się atrakcyjną trasą wzdłuż lodowców górskich i jezior cyrkowych.

Następnego dnia zwiedziliśmy Mediolan, miasto mody i przepychu. Tutaj  zachwyciła nas  gotycka Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie  – jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Należy do największych kościołów na świecie. Oprócz katedry zwiedziliśmy m.in Piazza Duomo, galerie Vittorio Emanuele, La Scala, Castello Sforzesco, czyli najsłynniejsze zabytki stolicy włoskiego biznesu. W kolejnym dniu mieliśmy plażowanie nad Morzem Liguryjskim, mieliśmy czas na zabawę i odpoczynek. Dzień zakończyliśmy wspólną dyskoteką nad morzem. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Księstwo Monaco. Na wzgórzu Le Rocher zobaczyliśmy  Pałac Książęcy, Muzeum Oceanograficzne i Katedrę św. Mikołaja, gdzie pochowani są członkowie rodu Grimaldich. Jedną z 5 dzielnic księstwa jest Monte Carlo ze słynnym w całej Europie kasynem gry.

Z Monaco pojechaliśmy – piękną widokową trasą Corniche – do Nicei. Po drodze zatrzymaliśmy  się w Eze Village, w której znajduje się fabryka perfum Fragonarda – zapoznaliśmy się z historią produkcji perfum, mieliśmy możliwość zakupu oryginalnych perfum i kosmetyków. W Nicei – stolicy Lazurowego Wybrzeża – zobaczyliśmy  Promenadę Anglików nad Zatoką Aniołów i stare miasto, z barokową katedrą św. Reparaty, spacerowaliśmy wąskimi uliczkami oraz targiem kwiatowym w Cours Saleya. Kolejnego dnia przyjechaliśmy do jednego z największych i najsłynniejszych na świecie parków rozrywki – włoskiego Gardalandu. Na powierzchni ok. 60 ha czekało na nas  dużo atrakcji. W krainie Fantasy spotkaliśmy bohaterów filmowych z “Madagaskaru” i “Epoki lodowcowej”.  Najpopularniejszą częścią parku jest kraina Adrenaliny. Największe rollercostery, diabelskie młyny i domy strachów – nie były nam obce.

Po śniadaniu, w godzinach przedpołudniowych, przyjechaliśmy  do Wenecji. Następnie odbyliśmy rejs vaporetto weneckimi kanałami. Później spacerowaliśmy  z p. przewodnik  trasą turystyczną do placu św. Marka. Szlak prowadził wąskimi uliczkami przez niezliczoną ilość mostów i kanałów, z których słynie Wenecja. Zwiedziliśmy Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, Most Rialto oraz Kanał le Grande. W kolejnym dniu dotarliśmy do Wiednia, a zwiedzanie  rozpoczęliśmy od m.in.: kamienicy Hundertwassera –kontrowersyjnego architekta wiedeńskiego, nie przechodząc obojętnie obok Belwederu oraz Muzeum Sztuki Użytkowej, Opery, placu Marii Teresy, parlamentu, ratusza, Teatru Zamkowego. W godzinach wieczornych rozpoczęliśmy powrót  do domu.

Każdy z nas przywiózł ze sobą wiele wspomnień, wróciliśmy pełni emocji oraz przeżyć, których z pewnością nie zapomnimy do końca życia. Cieszymy się wszyscy z tego niezwykłego czasu. Już planujemy kolejne wyprawy. Z taką grupą naprawdę warto!!! Uczestnikom wycieczki za niesamowicie pozytywną energię, zdyscyplinowanie i wyśmienite humory dziękuję w imieniu wszystkich opiekunów. Z kolei nauczycielom dziękuję za profesjonalną opiekę nad naszą młodzieżą.

Szczególne słowa wdzięczności składamy p. Januszowi Gajewskiemu za podjęcie się organizacji tej niezwykłej wyprawy i nie ukrywamy, że z utęsknieniem czekamy na kolejne!!!

Aneta Pawłowska

Skip to content