Przygoda na Drwęcy

W ramach wspólnej przygody na rzece w sobotę 8 września grupa nauczycieli ZSK im. ks. J. Długosza we Włocławku i sympatycy kajakarstwa wyruszyli na integracyjny spływ odcinkiem Drwęcy.

Sama rzeka ma spokojny nurt, tylko na kilku krótkich odcinkach staje się bardziej bystra. Na początku jest dość wąska, z polnymi krajobrazami, by pod koniec wpłynąć w obszar leśny z szerszym już korytem rzeki. Drwęcę charakteryzuje wiele malowniczych (czasami ostrych) zakrętów oraz miejscami naturalny tor przeszkód w postaci powalonych pni i drzew czy wystających z wody gałęzi.

My, z naszą grupą, spływ rzeką zaczęliśmy w Pustej Dąbrówce, by dotrzeć do Golubia-Dobrzynia. Trasa wodna liczyła ok. 20 km. Zaplanowaliśmy sobie cały dzień na spływ. Po dobraniu się w pary do kajaków, pobraniu sprzętu i założeniu kapoków, ruszyliśmy.

Spływ spokojnym tempem tym odcinkiem trwa ok. 5h, bez forsowania się, ale wśród naszej ekipy znaleźli się i tacy, którzy pokonali go w 3:40 h, chcąc nawet płynąc dalej niż wyznaczony punkt mety. Uczestnicy pokonywali kolejne kilometry malowniczej drogi w radosnych nastrojach, dziarsko wiosłując. Niektórzy z nas robili sobie krótkie przerwy (jak to bywa w szkolnym środowisku) na spokojne płynięcie z nurtem rzeki, by móc uzupełnić kalorie i podziwiać piękno przyrody. Końcowy etap pokonaliśmy mijając po prawej stronie zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu. Zwieńczeniem naszych trudów było pieczenie kiełbasek przy ognisku i regeneracja sił. Pokrzepieni posiłkiem wyruszyliśmy w dalszą drogę – niestety już autokarem – do Włocławka.

Dziękuję Dyrekcji za wsparcie wyjazdu i uczestnikom za dobrą zabawę.

Ks. Marcin Lewandowski

Skip to content