Tydzień Misyjny w „dużym Długoszu”

Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Rozpoczyna on Tydzień Misyjny.

W tym roku Tydzień Misyjny rozpoczyna się 21 października, a jego hasło brzmi: „Pełni ducha i posłani”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły 22 października spotkali się z misjonarzem – ojcem Mariuszem Bartuzim – Ojcem Białym ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki. O. Mariusz Bartuzi pochodzi z Ratułowa koło Czarnego Dunajca.  Zgromadzenie Misjonarzy Afryki założył w 1868 roku arcybiskup Algieru, później kardynał –  Karol Lavigerie. Obecnie w zakonie ojców białych jest ponad 1900 duchownych, w tym 20 Polaków – ojców i braci studentów. Działalnością misyjną obejmują 24 kraje afrykańskie. Misją zgromadzenia jest ewangelizacja Afryki oraz dialog z islamem.  Jego członkowie pragną być świadkami Królestwa Bożego, miłości Chrystusowej, która jest źródłem pokoju dla wszystkich ras, kultur i języków.

Ojciec Mariusz wprowadził nas w świat Afryki, Stasia i Nel, który można było poznać oczyma zarówno wyobraźni, jak i dzięki przedmiotom pochodzącym z krajów misyjnych, instrumentom, zdjęciom oraz bardzo ciekawemu filmowi. W ten sposób ojciec Bartuzi przedstawił sytuację religijną i społeczną Afryki, ukazał charakter pracy misjonarzy. Ojcowie biali mieszkają we wspólnotach i pracują we wspólnotach. Wspomniał również, że w muzułmańskiej Algierii ojcowie są  bardzo mile przyjmowani. Ich dzieła to szkoły, kursy językowe czy biblioteki. Powodują one, że ludzie nie widzą w nich kogoś, kto jest przeciw nim, ale kogoś, kto jest z nimi. Ta współpraca przez wiele pokoleń przynosi wzajemne zaufanie.

W czasie tego spotkania uczniowie dowiedzieli się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać, aby zostać misjonarzem. Wystarczy być „wszystkim dla wszystkich”:  ,,Kochajcie ludzi do których jesteście posłani. Pokochajcie Afrykę!” – Kard. Karol Lavigerie do swoich misjonarzy.

Paulina Iwańska

fot. K. Jabłoński

Skip to content