„Holy Wins – Święty Zwycięża” w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Ostatni wtorek października był dniem szczególnym dla uczniów „dużego” Długosza. Właśnie wtedy obchodziliśmy „Holy Wins – Święty Zwycięża”. Było to wprowadzenie do radosnego świętowania Uroczystości Wszystkich Świętych, kiedy to wspominamy naszych świętych orędowników w niebie. Na obchody „Holy Wins” składały się: część artystyczna oraz Bal Wszystkich Świętych. W tworzeniu przedstawienia udział brali wychowankowie internatu oraz goście specjalni  wraz z p. Agnieszką Lasotą – Staszak na czele. Zostało ono poświęcone postaci św. Stanisława Kostki. Utwory o tematyce religijnej w „anielskim” wykonaniu umilały czas pomiędzy poszczególnymi scenami z życia patrona dzieci i młodzieży.

Bal Wszystkich Świętych nie mógłby obejść się bez konkursu. Polegał on na zaprezentowaniu wybranej przez siebie postaci świętego oraz kilku dodatkowych konkurencji. Jury (na czele z Panią wicedyrektor Sławomirą Lewandowską oraz Panią kierownik Anetą Wąsik) miało duży dylemat, ale ostatecznie przyznało odpowiednie miejsca i wręczyło nagrody. Rywalizacja ta cieszyła się zainteresowaniem zarówno najmłodszych uczniów szkoły, jak i starszych długoszaków. Wszyscy z zaangażowaniem przygotowali prezentacje wybranych świętych. Dzisiejszemu dniowi przyświecały słowa
św. Stanisława Kostki: „Do wyższych rzeczy jestem powołany i pragnę dla nich żyć.”. To słowa, które są inspiracją dla nas młodych XXI wieku.

Zorganizowane tego dnia wydarzenia były okazją do zatrzymania się na chwilę w rozpędzonym życiu i do refleksji nad swoją drogą do świętości. Bo przecież „każdy może świętym być” – jak śpiewaliśmy w piosence „Święty uśmiechnięty”. Kościół ukazuje nam świętych, który droga do świętości czasem była kręta i wyboista. Świętymi się nie rodzimy, na świętość  zasługujemy dobrym życiem w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi.

 

Magdalena Kochanowska

Patrycja Frątczak

fot. K. Jabłoński