Narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w tym roku w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Narodowe czytanie odbywa się corocznie w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w bibliotekach, w teatrach, parkach, na rynkach miast, w domach kultury i remizach strażackich.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane były aż dwie lektury. Prezydent zachęca również do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Podczas spotkania, które odbyło się w dużej świetlicy szkolnej, uczniowie oraz nauczyciele świetlicy i  biblioteki podzielili się z uczniami wiedzą na temat genezy powieści, głównych wątków oraz bohaterów „Przedwiośnia”, a także filmowych adaptacji książki. Następnie odczytali przybyłym uczniom wybrany rozdział powieści. Na zakończenie swoje przygotowane fragmenty odczytali uczniowie: Filip Józwiak, Sara Jabłońska, Jakub Oleradzki, Adam Kruczkowski, Martyna Flaszyńska i Michał Guza.

Przygotowana została również prezentacja multimedialna związana z autorem i jego twórczością.

Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i służy zachęcaniu do poznania wielkich dzieł literatury polskiej oraz promowaniu czytania. Inicjatywa naszej szkoły została zaakceptowana przez Kancelarię Prezydenta i wpisana do bazy danych miejsc, które aktywnie uczestniczą w Narodowym Czytaniu 2018.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała podziękowania od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w akcji Narodowe Czytanie oraz pamiątkowy egzemplarz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

 Paulina Iwańska

Skip to content