Nad pięknym, modrym Dunajem…, czyli parę słów o wycieczce długoszaków do Wiednia

Jeśli można zobaczyć, doświadczyć, nauczyć się wiele i to nie w w tradycyjny sposób – tam nie może zabraknąć długoszaków. Tym razem w myśl mądrości „Podróże kształcą” grupa uczniów naszej szkoły wybrała się późnym wieczorem 13 grudnia 2018 r. na wycieczkę do Wiednia, by podziwiać uroki stolicy Austrii i spędzić czas na jarmarku bożonarodzeniowym.

Skład uczestników wycieczki był wyjątkowy, bo oprócz grupy podróżników z klas gimnazjum, ósmej klasy i liceum wybrali się jeszcze dość mali, ale bardzo dzielni i zdyscyplinowani uczniowie klas IV a i c. Niespotykanym był również fakt, że najmłodsi podróżowali w towarzystwie swoich rodziców lub babć, czym zaimponowali pozostałym uczestnikom wyprawy.

Nasze poranne zwiedzanie miasta obejmowało m.in. obejrzenie Hofburga- siedziby dynastii Habsburgów, jednego z największych kompleksów pałacowych na świecie, byliśmy też w gotyckiej katedrze św. Szczepana, obejrzeliśmy wiedeński Ring, Parlament, Operę Miejską oraz spacerowaliśmy po malowniczych ulicach starego Wiednia. Znaleźli się też chętni do odwiedzenia Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej. Popołudnie i wieczór zdominowała atmosfera jarmarków bożonarodzeniowych, których tradycja liczy już sobie ponad siedem wieków. Jednym z najpiękniejszych jest odwiedzony przez nas Altwiener Christkindlmarkt, zachwycający drewnianymi chatkami z ozdobami i rękodziełem, mnóstwem światełek, świąteczną muzyką i zapachem lokalnych przysmaków. Wyczerpani, ale i pełni wrażeń wróciliśmy do domu, by planować kolejne wyjazdy w tak zgranej grupie.

Zorganizowaniem wycieczki zajął się p. Janusz Gajewski, właściciel biura podróży Travelpoint, któremu dziękujemy za wzorowe przygotowanie kolejnej wyprawy. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Angelika Szumińska, p. Anna Waśkiewicz, p. Rafał Kurzępa i p. Andrzej Przybylski.

A. Waśkiewicz

Skip to content