ZSK Długosz ponownie został beneficjentem konkursu grantowego “Uczę się z ANWILEM”

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza został beneficjentem konkursu grantowego “Uczę się z ANWILEM” – III edycja. W ramach realizacji wniosku grantowego “Świat nauki w Długoszu – robotyka, analityka i kostka Rubika” w trakcie nadchodzących ferii zimowych przeprowadzone będą zajęcia z robotyki, analityki chemicznej i kostki Rubika.

Zajęcia z robotyki zorganizowane zostaną w formę warsztatową z wykorzystaniem klocków LEGO, a przeznaczone będą dla uczniów od szóstej klasy szkoły podstawowej. Po zbudowaniu i oprogramowaniu robotów, uczestnicy będą prowadzić eksperymenty fizyczne, korzystając z odczytu z czujników i operacji na danych. Zajęcia odbywać się będą przez dwa dni po cztery godziny zegarowe dziennie w grupie 10-15-osobowej.

Tematem przewodnim chemicznej części projektu będzie nauka przez doświadczenia. Najmłodsi, czyli uczniowie do szóstej klasy włącznie, a więc ci, którzy jeszcze nie uczą się chemii, będą mieli możliwość po raz pierwszy spotkać się i zaprzyjaźnić z tą doświadczalną nauką. Dla starszych uczniów podstawówki i chętnych gimnazjalistów przygotowane zostaną zajęcia z kuchni molekularnej i analityki chemicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technik i metod analizy chemicznej jakościowej i ilościowej z użyciem produktów spożywczych. Ta część zajęć inspirowana będzie pracami szefa Wojciecha Modesta Amaro.

Matematycy natomiast przygotowali zajęcia z szerokim wykorzystaniem kostki Rubika. Wszyscy wiemy, że najnowsza technologia, smartfony, tablety są bardzo potrzebne i często niezbędne w nauce, ale jednak warto na chwilę oderwać się od nich, odpocząć od komputerów i pozwolić rozwijać się poprzez zabawę kostką Rubika. Dzięki tej zabawie uczniowie zwiększą sprawność manualną, spostrzegawczość oraz wyćwiczą umiejętność szybkiego przewidywania. Ponadto będą ze sobą rozmawiać. Przy dużym zainteresowaniu młodzieży w przyszłości planujemy zrobić pierwsze międzyszkolne zawody w układaniu kostek Rubika.

Wszystkie zajęcia – robotyka, chemia i matematyka będą prowadzone w pierwszym tygodniu ferii zimowych, ułożone przez pięć dni i w taki sposób, aby dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w każdych zajęciach.

Konrad Trokowski

Skip to content