Warsztaty tancerzy lednickich

W dniach 29-31 marca 2019 grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach tańców lednickich. Pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia zgromadziło się ponad 200 osób z całej Polski. „Długosza” reprezentowały: Julia Gutowska (IIB LO), Teresa Frąckiewicz (IIB LO), Weronika Frąckiewicz (IA LO), Klaudia Jankowska (IIIC LO), Wiktoria Kaszuba (IB LO), Kinga Kowalska (IA LO), Olga Krużyńska (IIA LO), Zofia Sieradzka (IC LO) oraz Klaudia Wilińska IIId gim.). Na miejscu przywitały nas absolwentki ZSK: Michalina Dryjańska, Daria Kowalewska oraz Alicja Perlińska.

Po piątkowym przyjeździe otrzymaliśmy identyfikatory. Około godziny 17:00 usłyszeliśmy dźwięki muzyki, która powoli wprowadzała w nastrój lednicki. Na warsztatach nauczyliśmy się i przypomnieliśmy sobie kilka choreografii. Po kolacji wróciliśmy na salę. Mimo zmęczenia udało nam się wytrwać w tańcach do 21:00. Godzinę później udaliśmy się na adorację Najświętszego Sakramentu i czuwaliśmy z Jezusem w modlitwie do 23:00.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy jutrznią w kaplicy ośrodka lednickiego. Czas spędzony na modlitwie umilił nam chór. Następnie cała grupa udała się na śniadanie. Przed posiłkiem pomodliliśmy się i nagraliśmy filmik z podziękowaniami dla wszystkich, dzięki którym mieliśmy smaczny poczęstunek.

Niedługo potem jako tancerze poszliśmy na Pola Lednickie, aby oddać chwałę Bogu i zatańczyć pod Rybą. Podjęliśmy się nawet zadania ułożenia choreografii do tegorocznego panamskiego hymnu Światowych Dni Młodzieży –„Niech mi się stanie według Słowa Twego”. Nad całością czuwali niezastąpieni panowie Kazek i Józek oraz siostra Kasia. Po powrocie do ośrodka, po obiedzie, udaliśmy się na kolejny moduł zajęć. Poprowadziły je członkinie warszawskiego Przymierza Miłosierdzia. Panie opowiedziały nam o historii ich wspólnoty oraz o swojej drodze do wychwalania Boga. Nauczyły nas kroków do trzech piosenek. Niesamowitym momentem było wspólne pokazanie ruchów z nowo poznanych choreografii. Wszystkim bardzo dobrze poszło.

Niedziela była ostatnim dniem naszej weekendowej przygody. Zmęczenie dawało się we znaki. Po Mszy Świętej udaliśmy się na końcowy moduł zajęć. Powtórzyliśmy wszystkie kroki. Gdy przyjechała telewizja, nagrywaliśmy akurat zaproszenia na Lednicę dla poszczególnych miast. Ustawiliśmy się w dwunastoosobowe grupy i zatańczyliśmy fragmenty wszystkich tańców. Następnie poszliśmy nagrać spot pod Bramą Rybą i mimo wiatru, świetnie się bawiliśmy. Po zabawach przyszedł czas na pożegnanie.

Nasza grupa pełniła również dyżur. Musieliśmy posprzątać po obiedzie. Mogłoby się wydawać, że nie będzie ciekawe to zadanie, ale mieliśmy z niego dużo radości.
Podczas warsztatów poruszaliśmy się nie tylko do polskich piosenek chrześcijańskich, ale również udało nam się zatańczyć walca, poloneza czy belgijkę. Wszystkim bardzo podobały się kazania w postaci bajek, które tworzył o.Wojciech Prus OP. Dzięki nim mogliśmy sami interpretować Słowa Boże oraz doszukiwać się ich znaczenia.

Składamy serdeczne podziękowania dla ludzi o dobrych sercach, dzięki którym zapamiętamy ten czas na długo: p. Ewelinie, p. Paulinie, p. Grzegorzowi oraz ks. Marcinowi i ks. Sebastianowi.

Wiktoria Kaszuba

Skip to content