„Jak nie czytam, jak czytam” – Ogólnopolska Akcja Czytelnicza

10 czerwca o godzinie 10.00 długoszacy włączyli się w ogólnopolską akcję masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Kampania ma na celu promowanie czytelnictwa, a także zamanifestowanie, że młodzież naprawdę lubi czytać dla przyjemności.

Od pierwszej edycji jest to budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Po prostu trzeba dać każdej uczennicy i każdemu uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach tego, na co każdy ma ochotę, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek.  Nie zmuszając ich, lecz motywując. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami.

Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które wychowują czytelnika.

Paulina Iwańska

Skip to content