Zrozumieć sercem… – spotkanie z artystką malującą stopami

Uczniowie klas 6a i 5c  w ostatnim tygodniu nauki uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z malarką Panią Małgorzatą Waszkiewicz, której towarzyszył jej mąż Pan Dariusz Waszkiewicz. Pani Małgorzata od urodzenia jest osobą niepełnosprawną. Choroba spowodowała całkowity niedowład kończyn górnych i niewyraźną mowę. Nogi  zastępują Pani Małgorzacie ręce, stopą  wykonuje wiele czynności, przyszywa guzik, pisze rysuje oraz maluje. Marzenia artystyczne, jak twierdzi  Pani Małgorzata, spełniły się po spotkaniu i namowie  niepełnosprawnego artysty – Jerzego Omelczuka, malującego ustami.

Pani Małgorzata powiedziała: „Wtedy obudziła się we mnie chęć do życia i siły do walki z przeciwnościami losu. Poczułam, że jestem potrzebna, zobaczyłam przed sobą jakąś przyszłość. Miałam wreszcie konkretne zajęcie, które dało mi satysfakcję  oraz uczucie spełnienia. I tak jest do tej pory”.

Prace Pani Małgorzaty były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Uczniowie  Długosza mieli wyjątkowe szczęście uczestniczyć w powstawaniu dzieła malarskiego malowanego stopą,  którego tematyką był pejzaż. Mieli także  możliwość zadawania pytań artystce. Pani Małgorzata podkreślała, jak ogromną rolę w jej życiu i życiu i jej rodziny odgrywa Pan Bóg. Pani Małgorzata jest szczęśliwa mamą. Wszystko co posiada, zawdzięcza  Bogu. Spotkanie artystyczne upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Uczniowie z wielkim zaangażowanie obserwowali powstające dzieło oraz zostali ubogaceni  świadectwem życia  Pani Małgorzaty.

Bożena Sobierajska

Skip to content