Licealiści uczestnikami XIX Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich

W miniony wtorek, 24 września br., uczestniczyliśmy w XIX Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Uczniami z klas pierwszych liceum po szkole podstawowej 1a, 1b i 1c opiekowały się wychowawczynie: p. Anna Baranowska, p. Paulina Stężewska i p. Anna Waśkiewicz. Kierownikiem tej pielgrzymki był ks. Jacek Buta.

Mottem tegorocznego Forum były słowa zaczerpnięte z listu św. Pawła (1 Kor 16, 14): „Wszystkie wasze sprawy niech dokonają się w miłości”. Tematem spotkania około dwóch tysięcy młodych ludzi i ich nauczycieli była refleksja nad właściwym rozumieniem miłości. Uczestnicy poznawali między innymi jej biblijne rozumienie, a także wysłuchali świadectwa małżonków z 18-letnim stażem – aktorów Dominiki i Michała Chorosińskich.

Młodzież podczas jasnogórskiego spotkania mogła wysłuchać wykładów ks. Zenona Latawca, który zwrócił uwagę na potrzebę wychowania ku wartościom oraz ks. Wojciecha Węgrzyniaka, który przedstawił wizję miłości w świetle Pisma Świętego.

Mszy Świętej w jasnogórskiej bazylice przewodniczył bp Marek Mendyk. Asystent Rady Szkół Katolickich przy Konferencji Episkopatu Polski radził młodym, by wszystkie swoje sprawy, życiowe troski „przerzucali na Boga”.
– Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości, bo miłość jest najważniejsza, bo Bóg jest miłością” – życzył młodzieży. Zaproponował uczniom, by w centrum swojego życia zawsze stawiali Chrystusa, bo to jest istotą chrześcijaństwa. – Niech naszą tożsamość określa spotkanie z Nim, z Jego Słowem. Chciejcie oprzeć swoje życie na Słowie Boga” – zachęcał bp Mendyk.

W programie pielgrzymki znalazły się także Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

Długoszacy mieli okazję do refleksji, odkrywania inspiracji i wskazówek dla swojego życia, ale też mieli możliwość poznania się i zintegrowania.

Warto dodać, że każdy z uczestników otrzymał małą książeczkę z wybranymi tekstami nauczania papieskiego dla XIX Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Będzie to z pewnością dobra lektura skłaniająca do autorefleksji naszych młodych pielgrzymów do Częstochowy.

Anna Baranowska

Skip to content