Wyprawa długoszaków do Płocka w ramach obchodów XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej

W drugim dniu obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej, uczniowie klas licealnych (IA, IB, IC, ID i IIA oraz IIB) 26 września udali się pod opieką dyrekcji, katechetów oraz wychowawców do Płocka. Celem tej swoistej pielgrzymki była prześwietna katedra Płocka, muzeum diecezjalne oraz… oczywiście płockie zoo.

Nasza podróż rozpoczęła się wyjazdem autokarami sprzed gmachu szkoły o godz. 7:30. Po ponad godzinie podróży, dotarliśmy do jednej z dawnych stolic Polski, aby punktualnie o godz. 9:00 mszą świętą w płockiej katedrze rozpocząć duchowe dziękczynienie. Po zakończeniu Eucharystii uczniowie przed Najświętszy Sakramentem odmówili litanię do św. Stanisława Kostki. Dzięki uprzejmości ks. kanonika Stefana Cegłowskiego, proboszcza parafii katedralnej, mogliśmy po mszy przenieść się w czasie i wysłuchać wnikliwego opisu elementów architektoniczno-sakralnych, tworzących niezwykły klimat wnętrza Matki kościołów diecezji płockiej. Wykład ks. proboszcza obfitował w liczne odniesienia historyczne oraz anegdoty związane z symbolami zdobiącymi nawy katedralne, a także  wpisujące się w bogatą historię tutejszej diecezji biogramy ważnych postaci. Za barwną i niezwykle ciekawą opowieść wyrazy wdzięczności na ręce ks. kanonika złożyli przedstawiciele długoszaków – Agnieszka Matuszewska z kl. ID LO oraz Mateusz Betke z kl. IIA LO.

Dalszy plan przewidywał podział na grupy i zróżnicowane atrakcje. Pierwsza grupa długoszaków (kl. 2A i 2B LO z wychowawcami – p. Joanną Karwowską i p. Anną Taberską) pod opieką Pana Jakuba Zemlaka, Pani Mileny Kujawy, Pani Wicedyrektor Sławomiry Lewandowskiej oraz Pani Kierownik Anety Wąsik, udała się z autorskim spektaklem długoszańskiej grupy teatralnej, prezentującym duchową drogę św. Stanisława Kostki, do siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Płocku. Był to premierowy występ naszej wyjątkowej grupy młodych aktorów poza Włocławkiem, który pozwolił zacieśnić więzy przyjaźni pomiędzy dwiema placówkami działającymi w duchu wartości katolickich. Przedstawienie wywarło wielkie wrażenie na uczniach i nauczycielach płockiego liceum.

Druga grupa (kl. IA i IB LO z wychowawcami – p. Grzegorzem Matusiakiem i p. Katarzyną Kwiatkowską) pod opieką ks. Adama Zielińskiego oraz Pani Wicedyrektor Urszuli Brykalskiej, wzięła udział w zwiedzaniu Muzeum Diecezjalnego. Uczniowie mogli podziwiać zbiory sakralne oraz wysłuchać naukowego komentarza muzealnych przewodników, dla których nie ma tajemnic w dziedzinie dziejowego bogactwa diecezji płockiej.

Trzecia grupa (kl. IC i ID LO z wychowawcami – p. Jakubem Kostrzewskim i p. Józefem Nowakiem) pod przewodnictwem ks. Jacka Buty miała niewątpliwą przyjemność udać się do płockiego ogrodu zoologicznego, gdzie czekała na nią lekcja biologii. W budynku herpetarium uczniowie mogli poznać na własnej skórze jak pięknym zjawiskiem jest bioróżnorodność gatunkowa gadów i płazów na ziemi. Pani prelegentka wprowadziła uczniów w tajniki różnic gatunkowych oraz zaprezentowała uczniom wybrane okazy zwierząt. Uczniowie mogli poczuć fakturę skóry ropuchy, kruchość budowy, ale i zwinność patyczaka, czy też dać się opleść prawdziwemu wężowi! Wśród uczniów nie brakowało śmiałków, którzy przełamali swój strach przed jaszczurkami czy też… jakże urokliwymi karaczanami. Później przyszedł czas na zwiedzanie akwarium mieniącego się bogactwem barw egzotycznych ryb, rekinów, płaszczek i żółwi. Na zewnątrz czekały na miłośników przyrody zagrody takich cudów natury jak tapiry, tygrysy, małpy czy… urzekające w swej uczuciowości słonie, niewiele robiące sobie z tłumu gapiów wnikliwie śledzących ich obyczaje godowe.

Po atrakcjach naukowo-turystycznych, uczniowie otrzymali czas wolny, który przeznaczyli na zwiedzanie Płocka oraz posiłek regeneracyjny. Około godz. 14:00 zebraliśmy się przy katedrze, aby pod pomnikiem św. Jana Pawła II zrobić sobie wspólne zdjęcie na pamiątkę tej obfitującej w radosne anegdoty oraz pogodę ducha wyprawy. Na sam koniec udaliśmy się zejściem w dół w kierunku bulwarów, gdzie czekały już na nas autokary. W drodze powrotnej nie zabrakło ciekawych dyskusji na temat zoologicznych ciekawostek, jak też wokalnych popisów w gronie nauczycielsko-uczniowskim.

Powrót do stolicy Kujaw nastąpił około godz. 15:15. Ten wyjazd dopomógł nam nieco lepiej się poznać, stać się bardziej zintegrowanym zespołem długoszaków, którzy potrafią zachować kulturę w sferze sacrum, jak też dobrze bawić się w wymiarze ziemskiego profanum. Nauczył nas też, że najlepszych chwil w życiu nie zaplanujemy… ale możemy je wspólnie stworzyć poprzez spontaniczną współpracę i wzajemny szacunek bez względu na dzielące nas różnice, bo bogactwo dzieła Boskiego stworzenia tkwi w jego różnorodności.

Jakub Kostrzewski

Skip to content