Warsztaty profilaktyczne

3 października 2019r. w klasach II A i II C LO odbyła się druga część warsztatów profilaktycznych pt. Wolny od nałogów – wolny w życiu, których organizatorem był Urząd Miasta Włocławek. Zajęcia przeprowadziła p. Aneta Sokołowska – psycholog z Centrum Rozwoju Osobistego  i Psychoterapii ,,ALTER-EGO”.

Celem spotkania było budowanie siły psychicznej uczniów, tak, by mogli oprzeć się uzależnieniom. Różnego rodzaju ćwiczenia służyły wzmocnieniu poczucia własnej wartości oraz budowaniu pozytywnych relacji, szczególnie rówieśniczych.

Tak o warsztatach piszą uczennice klasy II C:

Dziś odbyło się w naszej klasie drugie z cyklu spotkań dotyczących profilaktyki uzależnień. Pani psycholog rozmawiała z nami na temat szeroko pojętych nawyków wynikających z psychicznego „przymusu” oraz sposobów raczenia sobie w takiej sytuacji.

Uświadomiła nam, że wszystkie problemy, z jakimi sobie nie radzimy, zaczynają się w naszej głowie. Wymieniła powody, dla których ludzie sięgają po substancje uzależniające. Udowodniła nam, że każdy z nas ma w sobie chociaż jedną pozytywną rzecz, którą w sobie lubimy. Opowiedziała, czym jest siła psychiczna człowieka i jakie czynniki ją budują. Dzięki temu zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest środowisko, w którym żyjemy oraz  ludzie, którymi się otaczamy i którzy wywierają wpływ na nasze doświadczanie świata oraz kształtują nasze poczucie własnej wartości.

Na koniec wszyscy wykonaliśmy ćwiczenia, dzięki którym poczuliśmy się bardziej wartościowi i docenieni przez rówieśników. Zajęcia zakończyły się miłym gestem powiedzenia sobie: „Dobrze, że jesteś!” i wspólnym zdjęciem.

Aleksandra Madajczyk – pedagog szkolny

Skip to content