„Papież – poeta na kujawskiej ziemi”

Dnia 17.10.2019 r. na zaproszenie pana Andrzeja Chmielewskiego – dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku, młodzież internacka Zespołu Szkół Katolickich pod opieką ks. Jacka Buty mogła wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu zorganizowanym dla upamiętnienia 41. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Ponadto rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim został ogłoszony Rokiem Św. Jana Pawła II. W ramach spotkania „Papież – poeta na kujawskiej ziemi” wysłuchaliśmy wspomnień zaproszonych gości, którzy znali lub spotkali Papieża Polaka.

W nastrój zadumy wprowadził nas aktor Teatru Ludzi Upartych pan Adrian Domanowski,  odczytując wiersze Karola Wojtyły oraz poezję ludzi, których zainspirowała jego osoba. Podczas spotkania zostały odtworzone fragmenty homilii biskupa Karola Wojtyły, który odwiedził Włocławek w 1966 r. Po powitaniu gości przez pana Andrzeja Chmielewskiego mogliśmy wysłuchać wzruszających opowieści. Wygłosili je ks. prał. Stanisław Waszczyński, pani Prezydent Włocławka w latach 1990-1994 – Urszula Palińska oraz pan Andrzej Kozłowski  – wicewojewoda z czasów, gdy papież przybył z pielgrzymką do naszego miasta w 1991 r. Ksiądz prałat Stanisław Waszczyński w ciekawy sposób przybliżył nam kulisy wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego wcześniejszą posługę jako księdza i biskupa. Szczególnie  wrażenie wywołały w nas wspomnienia pani Urszuli Palińskiej opowiadającej o tym, w jaki sposób Jan Paweł II wprowadzał w serca ludzi pokój. Spotkanie z Ojcem Świętym, będące dla niej najważniejszym spotkaniem w życiu, początkowo wiązało się z ogromną tremą. Uśmiech i bezpośredniość Jana Pawła II sprawiły jednak, że w oczach papieża liczy się przede wszystkim to, że każdy człowiek jest dzieckiem Bożym niezależnie od stanowiska, jakie zajmuje.

Dodatkową atrakcją były fotogalerie, które od razu przykuły naszą uwagę. Zdjęcia zostały udostępnione ze Zbiorów Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Przestawiały IV Pielgrzymkę Papieża z roku 1991 oraz wręczenie Ojcu Świętemu honorowego obywatelstwa miasta Włocławek w 2003 r.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w spotkaniu przybliżającym nam postać Świętego Jana Pawła II.

Wiktoria Kaszuba

Skip to content