Julita Orankiewicz i Aleksandra Lewandowska w II etapie Olimpiady Chemicznej!

Julita Orankiewicz (IIIC) i Aleksandra Lewandowska (IIIA) znalazły się wśród 344 najlepszych chemików w kraju dzięki pokonaniu progu kwalifikacyjnego do II etapu Olimpiady Chemicznej. Licealistki już osiągnęły ogromny sukces, ale nowym celem jest awans do finału OlChem-u, gdzie czeka tylko sto miejsc. Intensywne przygotowania już ruszyły!

Olimpiada Chemiczna składa się z etapu wstępnego i następnie trzech etapów ogólnopolskich. Najpierw uczniowie rozwiązują zadania z folderu wstępnego i przekazują je swoim nauczycielom, którzy je sprawdzają i decydują, czy przekażą je do komitetów okręgowych. Tam prace uczniów są po raz drugi weryfikowane i jeśli zostaną pozytywnie zaopiniowane, ich autorzy zyskują prawo startu w I etapie Olimpiady Chemicznej. Jest to część teoretycznie najłatwiejsza, ale jej trudność polega na braku precyzyjnych zagadnień i tak naprawdę uczniowie muszą znać doskonale cały materiał objęty podstawą programową z chemii na poziomie rozszerzonym. W I etapie OlChem-u udział wzięło ponad 1000 uczniów z całej Polski, spośród których wyłoniono 344 najlepszych. To właśnie w tym gronie znalazły się Julita Orankiewicz i Aleksandra Lewandowska.

Julita zdobyła blisko 73%, a Aleksandra – 65% punktów, co dało im miejsca w środku stawki.

Teraz przed uczennicami i ich opiekunem – panem Konradem Trokowskim, intensywna przerwa międzyświąteczna, a także początek nowego roku kalendarzowego. II etap Olimpiady Chemicznej jest już dwudniowy i składa się z części teoretycznej (31 stycznia) i praktycznej (1 lutego). Zagadnienia są tym razem dość dobrze sprecyzowane, a dzięki wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, nasze licealistki będą miały dostęp do odpowiedniej literatury fachowej.

Warto nadmienić, że Julita i Ola jako pierwsze licealistki w historii Długosza awansowały do II etapu Olimpiady Chemicznej. We Włocławku natomiast ostatni raz uczeń pokonał I etap OlChem-u bardzo dawno temu.

Konrad Trokowski

Skip to content