I Włocławski Międzyszkolny Konkurs Humanistyczno-Przyrodniczy

W sobotę, 14 grudnia 2019, z inicjatywy pana Konrada Trokowskiego i licealistów z przedmiotu przyroda, odbył się w naszej szkole I Włocławski Międzyszkolny Konkurs Humanistyczno-Przyrodniczy. Oprócz pięciu uczennic Długosza, udział w nim wzięły także dwie uczennice Zespołu Szkół RCKU w Przemystce. Można więc stwierdzić, że pierwsza edycja konkursu zakończyła się pełnym sukcesem, a samą rywalizację możemy z pełną odpowiedzialnością nazwać międzyszkolną.

Konkurs był jednoetapowy i składał się z trzech części. Na początku uczniowie otrzymali fragment “Uczonych sióstr” Natachy Henry, opowiadający o zwyczajach w domu rodzinnym Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie musieli krótko i zwięźle, ale na temat, odpowiedzieć na sześć pytań związanych z przeczytanym tekstem. Motywem przewodnim drugiej części konkursu był wiersz Antoniego Edwarda Odyńca pt. “Kopernik”. Ostatnia część natomiast to oczywiście rozprawka na temat fundamentów prawdziwej miłości. Inspiracją do jej napisania był fragment “Autobiografii” Marii Skłodowskiej-Curie.

Czas trwania konkursu ustalono na trzy godziny zegarowe. Nadrzędnym celem autorki arkusza konkursowego – nauczycielki języka polskiego, pani Anny Taberskiej i głównego organizatora – nauczyciela chemii, pana Konrada Trokowskiego, była próba połączenia w jednym teście zagadnień humanistycznych i przyrodniczych. Ponadto, starano się jak najwierniej odwzorować arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, aby udział w konkursie był dla uczestników okazją do kolejnego sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z tego przedmiotu.

Prace będą sprawdzane przez zespół nauczycieli polonistów z naszej szkoły pod przewodnictwem pani Anny Taberskiej. Wyniki znane będą po przerwie świątecznej.

Konrad Trokowski

Skip to content