II Etap Olimpiady Chemicznej

W piątek, 31 stycznia, i w sobotę, 1 lutego, na Wydziale Chemii UMK w Toruniu odbył się II etap Olimpiady Chemicznej. To tak naprawdę zawody na poziomie okręgowym. Pierwszego dnia uczestnicy rozwiązywali pięć zadań teoretycznych, a drugiego mierzyli się z analizą jakościową kationów i anionów. Naszą szkołę reprezentowały Julita Orankiewicz (III C) oraz Aleksandra Lewandowska (III A). Wyniki tego etapu znane będą 26 lutego.

Piątkowe zadania teoretyczne dotyczyły kolejno następujących zagadnień: siła jonowa a równowagi w roztworach wodnych, właściwości i struktura pirytu, wyznaczanie średniej masy molowej polistyrenu z pomiarów lepkości, wieloetapowa synteza związku farmakologicznie aktywnego oraz synteza organiczna leków przeciwbakteryjnych.

Sobotnie chemiczne zmagania laboratoryjne stały na niesamowicie wysokim poziomie. Zadaniem uczestników była identyfikacja związków rozpuszczonych w wodzie destylowanej. Dotychczas na rozgrzewkę uczniowie analizowali próbki zawierające jeden kation i jeden anion, tymczasem podczas tegorocznej Olimpiady Chemicznej uczestnicy otrzymali wyłącznie mieszaniny maksymalnie dwóch kationów z maksymalnie dwoma anionami. Kilka z nich było niemalże nie do wykrycia za pomocą dostępnych odczynników.

Wyniki II etapu Olimpiady Chemicznej znane będą dokładnie 26 lutego.

Konrad Trokowski

Skip to content