Tłusty Czwartek

W dniu dzisiejszym wspólnota ZSK świętowała Tłusty Czwartek, ulubiony dzień w roku dla smakoszy pączków, faworków oraz innych tego typu słodkości. Z tej okazji Rada Rodziców ufundowała dla każdej z klas zestaw darmowych pączków, których degustacji w tym dniu nie było końca.

Tłusty Czwartek, zwany też wedle tradycji zapustami, to dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału, poprzedzający okres Wielkiego Postu. Jego symbolem stały się pączki, które sięgają swą genezą już czasów rzymskich. Na początku nie przypominały one jednak swej dzisiejszej lukrowanej formy, lecz były wypełnione… słoniną! Moda na przyrządzanie słodkich pączków pojawiła się na ziemiach polskich dopiero w XVI w., a ich kulisty kształt, uzyskiwany za sprawą wzbogacenia receptury wypieku o drożdże, zaczęto uzyskiwać w XVIII w.

Znaczenie tego dnia w tradycji ludowej oddaje również znane powiedzenie: „Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Niechaj pozytywna atmosfera „święta słodkości” przywołuje dziś uśmiech na każdej twarzy… pomimo ogromu kalorii, które w ferworze sumiennej nauki i solidnej pracy szybko przyjdzie nam spalić!

Jakub Kostrzewski

 

Skip to content