Licealistka Długosza w finale Olimpiady Chemicznej!

Julita Orankiewicz jako pierwsza uczennica w historii Długosza awansowała do finału Olimpiady Chemicznej, czyli zdecydowanie najtrudniejszego i najważniejszego konkursu chemicznego w Polsce. Julita zajęła 43. miejsce w kraju i jako jedna z 92 uczniów zakwalifikowała się do ostatniego, trzeciego etapu tej rywalizacji. Julita już zagwarantowała sobie co najmniej tytuł finalisty Olimpiady Chemicznej i jest zwolniona z matury z chemii z wynikiem 100%. Opiekunem merytorycznym Julity Orankiewicz od sześciu lat jest pan Konrad Trokowski.

Julita jest jedną z 92 osób, które wywalczyły awans do finału tegorocznej Olimpiady Chemicznej, oczywiście jedyną z Włocławka i jedną z jedenaściorga uczniów z rejonu toruńskiego. Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza jest natomiast jedną z trzech szkół z województwa kujawsko-pomorskiego i jedyną spoza Torunia, które wprowadziły swoich uczniów do ostatniego etapu OlChem-u. Oprócz Długosza, wystąpią tam także reprezentanci Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (najlepszej szkoły w Polsce według rankingu Perspektyw) i V Liceum Ogólnokształcącego (obie szkoły z Torunia).

Finał Olimpiady Chemicznej odbędzie się w dniach 27 i 28 marca w Warszawie w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Etap ten składał się będzie z dwóch części: teoretycznej i laboratoryjnej analizy ilościowej (miareczkowanie).

Wielki sukces chemiczny Julity osiągnięty został przede wszystkim jej ciężką i wytrwałą pracą, ale świadczy również poniekąd o poziomie edukacji w naszej szkole. Jest to zdecydowanie największe chemiczne osiągnięcie we Włocławku na przestrzeni wielu lat wstecz. Już teraz zapraszamy do naszego liceum absolwentów szkoły podstawowej o zainteresowaniach i zdolnościach chemicznych, aby być może w przyszłości osiągać podobne sukcesy!

Konrad Trokowski

Skip to content