Kilka słów do maturzystów…

Rok szkolny 2019/2020 dla wszystkich uczniów Długosza rozpoczął się tradycyjnie – po mszy św. w Katedrze uroczystości przeniosły się na dziedziniec szkolny, a następnie do sal lekcyjnych. Nasi Wychowankowie, uczniowie klas trzecich liceum, doskonale wiedzieli, że będzie to trudny rok. Ostatni etap nauki w liceum to wiele ważnych decyzji – wybór przedmiotów, które uczniowie muszą zdawać na poziomie rozszerzonym, wybór kierunku studiów, a także wybór dalszej drogi życiowej…

I zaczęło się – nauka, konkursy, uroczystości szkolne, klasowe; ostatnie niezwykle wzruszające Wigilie. Wszystko przebiegało zgodnie z planem. W styczniu odbyła się studniówka, którą każdy uznał za niezwykle udaną. Wszyscy w przepięknych kreacjach bawili się do białego rana. Po zasłużonym odpoczynku, w ferie zimowe, nasi wychowankowie wrócili do szkoły, przygotowani na ostatni etap nauki przed najważniejszym, jak do tej pory, egzaminem w ich życiu. Nikt jednak nie spodziewał się, że już w marcu ostatni raz zobaczymy Naszych Uczniów w ławkach szkolnych podczas standardowych lekcji. Nie wiedzieliśmy także tego, że od momentu zawieszenia zajęć szkolnych, wszystko będzie inne.

Przyszedł bardzo trudny czas dla wszystkich – lekcje zdalne, które nie zastąpią tradycyjnej nauki. Rada Klasyfikacyjna Maturzystów również była wyjątkowa, bo, jako pierwsza w historii Długosza, miała formę wideokonferencji.

Nie mogliśmy się spotkać z naszymi wychowankami na zaplanowanym na 24 kwietnia uroczystym zakończeniu roku szkolnego i oficjalnie wręczyć im świadectw, uścisnąć na pożegnanie dłoni, przytulić.  Właśnie w tym tygodniu mieliście napisać pierwszy egzamin dojrzałości, a w kolejnych dniach następne. Na egzaminy maturalne musimy jednak poczekać do 8 czerwca…

Drodzy Maturzyści, okoliczności, w których w tym roku przyszło Wam przygotowywać się do egzaminów maturalnych, są wyjątkowo trudne i bezprecedensowe. Ostatnie tygodnie, zamiast w szkole, spędziliście w domach, przed komputerem. Przed Wami pierwszy w życiu egzamin, który jest swoistego rodzaju przepustką w dorosłe, samodzielne życie. Jego wynik będzie miał wpływ na dalsze Wasze losy i plany zawodowe. Po raz pierwszy bierzecie odpowiedzialność za swoją przyszłość. W tym ważnym dla Was czasie wspierają Was rodzice, nauczyciele i dyrekcja szkoły. Wszyscy razem wierzymy w Was i w Wasze możliwości, które wytrwale zdobywaliście latami. Znamy Was i dobrze wiemy, na co Was stać. Życzymy wytrwałości i siły w pokonywaniu trudności związanych z tegorocznymi przygotowaniami do egzaminu maturalnego oraz wiary w samych siebie.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w murach “Długosza” będzie wspaniałym czasem zapisanym w Waszej pamięci i z życzliwością będziecie wracać myślami do chwil spędzonych razem. Przecież wielu z Długoszaków spędziło tu z nami swoje ostatnie sześć lat życia: przyszliście jako dzieci, a żegnamy Was już jako ludzi świadomych, dorosłych. Podczas czerwcowych egzaminów życzymy Wam łatwych pytań, trafionych odpowiedzi oraz odrobiny szczęścia – tak na wszelki wypadek😊.

Nie da się tutaj przekazać wszystkiego, co chcielibyśmy Wam osobiście powiedzieć. Jesteśmy pewni, że taka okazja się jeszcze nadarzy i pożegnamy się jak należy – w bliskości naszych serc i oczu. Niemniej jednak, gdyby złośliwy los pokrzyżował nam plany, chcielibyśmy Wam, Kochani Wychowankowie, życzyć determinacji i pasji potrzebnych do realizacji własnych marzeń oraz radości i satysfakcji, tak istotnych na każdej płaszczyźnie życia.Wierzymy w to, że nigdy nie stracicie wiary w swoje zdolności i wytrwale dążyć będziecie do wyznaczonych celów.

Drodzy Uczniowie, Kochamy Was i czekamy na spotkanie z  niecierpliwością!

Wychowawcy: Agnieszka Sołtysiak, Aneta Pawłowska i Maciej Ziółkowski

Skip to content