Zupełnie inne pożegnanie ze szkołą

Ten rok na całym świecie toczy się odmiennie. W Polsce od 12 marca szkoły są zamknięte, a nauka odbywa się zdalnie. Nie jest to łatwe. Sytuacja jednak jest szczególnie trudna dla tegorocznych maturzystów, ale wszyscy starają się jak tylko mogą, by młodzież wspierać w merytorycznych i emocjonalnych przygotowaniach do egzaminu dojrzałości.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/2020 24 kwietnia 79 uczniów Publicznego Liceum im. ks. Jana Długosza ukończyło szkołę. Od początku istnienia Zespołu Szkół Katolickich dzień pożegnania maturzystów miał charakter uroczysty. Rano była sprawowana dziękczynna Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa, który wręczał medale za najwyższe wyniki w nauce, za wzorowe wypełnianie misji szkoły katolickiej i za stuprocentową frekwencję. Potem były wręczane świadectwa ukończenia szkoły, a wraz z nimi prezent – Pismo Święte mające być podstawowym wyposażeniem dla chrześcijanina w jego dorosłym życiu. Najlepsi uczniowie otrzymywali nagrody książkowe, a ich rodzice – listy gratulacyjne. Nie brakowało łez wzruszenia, kiedy – już absolwenci – żegnali swoich wychowawców. Tak było….

W tym roku wszystko wygląda inaczej. Świadectwa ukończenia szkoły młodzież odbiera indywidualnie, po uprzednim umówieniu się, w sekretariacie szkoły. Są zachowywane przy tym wszelkie zalecane zasady bezpieczeństwa – tak absolwenci, jak i pracownicy szkoły są wyposażeni w maseczki ochronne i rękawiczki. Na tyle, na ile jest to możliwe, wymieniane są pełne serdeczności słowa. Głęboko wierzymy, że na uścisk dłoni przyjdzie czas, kiedy maturzyści przyjdą odebrać świadectwa dojrzałości. Mamy nadzieję, że wówczas – prawdziwie ostatnie spotkanie ze szkołą – będzie mogło mieć uroczysty charakter. Jak dawniej…

Od 8 czerwca zaczną się egzaminy maturalne. Życzymy naszym kochanym Absolwentom siły, wytrwałości i systematyczności w przygotowaniach. Życzymy, by ku tej swoistej bramie ku dorosłości i samodzielności, jaką stanowi matura, kroczyli, ufając Panu Bogu – wszak „wszystko mogą w Tym, który ich umacnia”. Powodzenia!

Angelika Szumińska

Skip to content