Święto Polskiej Niezapominajki

Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy w sposób szczególny walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy również o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji.

Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, w obrębie danej dzielnicy czy na terenie miasta, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. /Ekokalendarz/

Święto niezapominajki od lat jest obchodzone na wiele różnych sposobów. Mimo, iż w tym roku jest to nieco utrudnione ze względu na pandemię koronawirusa, nadal możemy efektywnie celebrować to święto. Proponuję więc, aby zapytać się osób starszych z waszego otoczenia czy nie potrzebują zakupów spożywczych, ponieważ to właśnie oni są najbardziej narażeni na zarażenie.

NIE ZAPOMINAJCIE TAKŻE O NOSZENIU MASECZKI 😊

Adrian Tryniszewski – klasa 1D LO

Oto jeden z budujących przykładów w jaki sposób uczniowie Długosza kultywują przesłanie dzisiejszego święta:

 

Datę 15 maja każde dziecko zna
Ojcem tego święta jest Andrzej Zalewski
jego urzekł u niezapominajek kolor niebieski
Te niepozorne piękne, niebieskie kwiatki
stały się symbolem miłości do Ziemi-naszej matki

Nasza Ziemia jest jednym wspólnym domem
dla roślin, zwierząt, ptaków i ludzi
zamiast ją niszczyć zadbajmy o nią
a pięknie rozkwitnie i się rozbudzi

Nie niszczymy drzew, krzewów i  kwiatów
nie łapmy motyli, żuków i ptaków
niechaj na wolności sobie żyją
i w zgodzie z naturą współżyją.

Ścieki z zakładów przemysłowych zanieczyszczają wody,
Jest to zagrożenie dla całej przyrody.
Wysypiska śmieci są toksyczne  dla gleby,
Na jej nieskazitelności wszystkim nam przecież zależy.

Dym z kominów zanieczyszcza wszystkim powietrze,
W zatrutym środowisku chorują ludzie i zwierzęta – zrozumiejmy to wreszcie!
Dbajmy zatem wspólnie o nasze jedyne  środowisko
gdyż do katastrofy ekologicznej jest bardzo blisko.

Oliwia Miziołek – klasa 1D LO

 

Dziękuję wszystkim, którzy pomimo nadzwyczajnych okoliczności znaleźli czas i chęci, aby przyczynić się do uczczenia tego uniwersalnego w swym przesłaniu święta.

Agata Jankowska-Pakulska

Skip to content