Egzamin maturalny z języka polskiego

8 czerwca 2020r. absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku po długich oczekiwaniach przystąpili do pierwszego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Przypadł on na wyjątkowy, historyczny wręcz, czas pandemii. Zgodnie z wszelkimi procedurami oraz wymogami sanitarnymi maturzyści punktualnie przystąpili do egzaminu maturalnego.

Najpierw odpowiadali na pytania do tekstu Tadeusza Pszczołowskiego pt. „Przydatność sztuki przekonywania” oraz Józefa Tischnera pt. „Co znaczy myśleć?”. Ich zadaniem było także rozpoznać fragment tekstu literackiego, którym okazała się nasza narodowa epopeja  pt. „Pan Tadeusz”. W drugiej części egzaminu zadaniem maturzystów było napisanie wypracowania na jeden z dwóch tematów: rozprawkę dotyczącą wprowadzenia elementów fantastycznych do utworu i ich wpływu na przesłanie tego utworu na podstawie fragmentu i całości „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego lub interpretację wiersza Anny Kamieńskiej  pt. „Daremne”.

Oto jak maturzyści przedstawiają swoje wrażenia:

Pomimo niesprzyjających okoliczności w końcu udało nam się przystąpić do egzaminu dojrzałości. Wydaje mi się, że dzisiejsza część matury z języka polskiego przypadła go gustu maturzystom. Oczywiście na wyniki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Michał Wujec, III A LO

Matura 2020 z języka polskiego zaskoczyła nas przede wszystkim tematem rozprawki. Wielu z nas nastawiało się bardziej na “Lalkę” lub “Dziady”, jednak dla niektórych było to miłe zaskoczenie. Część czytania ze zrozumieniem nie należała do najłatwiejszych. Jednak wierzę, że ten czas przygotowań przyniesie owocne wyniki maturalne dla mnie i wszystkich znajomych maturzystów.

Aniela Walczak, III A LO

Po południu o godzinie 14.00 rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Jutro maturzystów czekają zmagania z matematyką, a pojutrze pisać będą egzamin z języka obcego.

Życzymy Wam, Kochani Maturzyści, by wyniki, które osiągniecie, satysfakcjonowały Was i pozwoliły dostać się na wymarzone studia.

Aleksandra Madajczyk-pedagog szkolny

Skip to content