100. rocznica urodzin Jana Pawła II – nagrania katechez – eSzkoła

Obecny rok upływa pod znakiem setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. W związku z tym podejmujemy wiele inicjatyw, mających na celu przypomnienie tego niezwykłego pontyfikatu polskiego papieża. W dniach od 19. do 21. sierpnia młodzież naszej szkoły pod kierunkiem ks. Adama Zielińskiego wzięła udział w bloku tematycznym „Przystań na 100” poświęconemu Janowi Pawłowi II i jego spotkaniom z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży, poczynając od Rzymu 1985 do Toronto 2002r. Nagrania realizowane w Toruniu wpisywały się w projekt „kujawsko-pomorska e-szkoła”. Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie 4 katechez nawiązujących do XII ŚDM, które miały miejsce w 1997 r. w Paryżu.

W pierwszym dniu tj. 19. sierpnia, katechezę przeprowadziła Julia Rawska wraz z Jakubem Grączewskim. Uczniowie klasy II a wprowadzili nas w klimat spotkania młodych w stolicy Francji a także omówili ogólny przebieg Światowych Dni Młodzieży w Paryżu. Drugą katechezę przygotował Ks. Adam Zieliński, który dzieląc się świadectwem uczestników ŚDM w Paryżu opowiedział o kulisach i trudnościach organizacyjnych spotkania młodych a także o tym jak młodzież świata zaskoczyła episkopat Francji. Trzecia katecheza została wygłoszona przez Wiktorię Kaszubę z klasy IIIB. Nasza przyszłoroczna maturzystka omówiła najważniejsze myśli i przesłanie papieża skierowane wówczas do młodzieży. Ostatnią katechezę poprowadził Adam Sliwowski z klasy IIIa oraz Igor Deptulski z klasy IIIb, którzy nawiązując do ówczesnego hasła spotkania młodych: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz. Chodźcie a zobaczycie” podzielili się świadectwem jak i gdzie spotkali Pana Boga.

Niewątpliwie możliwość wzięcia udziału w prowadzeniu e-lekcji na żywo dla naszej młodzieży była cennym doświadczeniem, okazją do zobaczenia studia nagrań i poczucia klimatu mediów, które w dzisiejszych czasach są częścią naszego życia.

ks. Adam Zieliński

Poniżej zamieszczamy linki z katechezami:

Kuba i Julka – Światowe Dni Młodzieży w Paryżu 1997 – wprowadzenie.

Ks. Adam – „Milion i On” czyli jak młodzież świata zaskoczyła Episkopat Francji.

Wiktoria Kaszuba – „Nauczycielu, gdzie mieszkasz” czyli po co Bóg?

Adam i Igor –  „Jak ja znalazłem Boga”.

Skip to content