Natale in Italia

Z okazji zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego i w ramach lekcji poświęconej zagadnieniom kulturowym, uczniowie klas drugich i trzecich liceum, uczący się języka włoskiego, przygotowali prezentacje o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych we Włoszech. Boże Narodzenie celebruje się w Italii nieco inaczej niż w Polsce, ale klimat radości i rodzinnej atmosfery bliskości na pewno jest podobny.

Z prezentacji licealistów można się dowiedzieć m.in. o tym, że Boże Narodzenie we Włoszech nie może obejść się bez presepio, czyli szopki. Tradycja budowania i “odtwarzania” żłóbka betlejemskiego, w którym przyszedł na świat Jezus, ma aż 797 lat i jest związana ze świętym Franciszkiem z Asyżu. Uczniowie w swoich pracach wspomnieli też o zwyczaju stawiania choinki i szopki na Placu św. Piotra w Rzymie, który wprowadził w 1982 roku Ojciec Święty Jan Paweł II. Z prezentacji multimedialnych możemy również dowiedzieć się, co jedzą mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego podczas wieczerzy wigilijnej i w Święta (np. czym jest panettone i pandoro), kiedy ubierają, a kiedy rozbierają choinkę, kto obdarowuje włoskie dzieci prezentami (Babbo Natale czy Befana, a może jeszcze ktoś inny?). Te i inne włoskie zwyczaje i tradycje świąteczne znajdziemy w ciekawych i pięknych prezentacjach uczennic: Martyny Porębskiej (kl. 2c), Marty Bronikowskiej (kl. 2B), Nikoli Wysokińskiej (kl. 2C), Izabeli Krasińskiej (kl. 3A), Zuzanny Walczak (kl. 3C) i Laury Wilińskiej (kl. 3C). Dodatkowo Laura zaśpiewała też kolędę “Astro del Ciel”, czyli “Cichą noc” po włosku. A zatem – zapraszam do oglądania, czytania i słuchania. Buon Natale!

Ewa Nowak

Prezentacje uczniów:

Kolęda w wykonaniu Laury:

Astro del ciel (Cicha noc)

Skip to content