Pożegnanie…

“Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie;
jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana;
jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana.
I w życiu więc i śmierci należymy do Pana” 

(List do Rzymian 14,7-8)

Wczoraj, 17 lutego 2021 r., po ciężkiej chorobie, zmarła w Krakowie Siostra Maksymiliana Wojnar, prezentka, wieloletni członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce.

Ukończyła studia prawnicze i pracowała w Sekretariacie Episkopatu Polski.  Przez ostatnich wiele lat była w Zarządzie Rady Szkół Katolickich, gdzie bardzo aktywnie działała na rzecz katolickiego szkolnictwa w Polsce. Organizowała Forum Szkół Katolickich, które było centrum formacji dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół katolickich. Jej wielkie zaangażowanie skierowane było również na edukację, nie tylko uczniów w szkołach katolickich, ale także kadry kierowniczej tych szkół. Siostra Maksymiliana była organizatorką i jednocześnie wykładowcą prawa oświatowego wielu edycji kursów kwalifikacyjnych dla dyrektorów szkół w Placówce Doskonalenia Nauczycieli „Pro Formatione” Rady Szkół Katolickich. Są w naszym gronie pedagogicznym osoby, które ukończyły ten kurs i doskonale pamiętają spotkania z Siostrą Maksymilianą. Była osobą bardzo wymagającą, ale jej determinacja i zaangażowanie w dążeniu do uczynienia z polskich szkół katolickich wzorca dla szkół świeckich pokazywało, jak wiele wymagała od samej siebie i jak  wiele z siebie dawała.

Przez szereg lat współpracował z Siostrą Maksymilianą ks. Jacek Kędzierski – dyrektor naszej szkoły, będąc w Zarządzie Rady Szkół Katolickich.

Siostra odwiedziła „Długosza” w listopadzie 2011 roku  i wpisała do Księgi Gości  ciepłe słowa:

Żegnamy Siostrę Maksymilianę, Osobę rozmodloną i niezwykle pracowitą, której, śmiało można powiedzieć, polskie szkoły katolickie zawdzięczają swój rozkwit.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Sławomira Lewandowska

Skip to content