Wyprawa do słonecznej Warszawy

W piątek, 18 czerwca, na wycieczkę do stolicy wyruszyła grupa młodzieży licealnej Długosza pod opieką p. Anny Baranowskiej, p. Piotra Chodoły i ks. Adama Zielińskiego.

Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej na kilku kondygnacjach. Ekspozycję muzealną zaprojektowano w taki sposób, aby na zwiedzających oddziaływać obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W Sali Małego Powstańca można zobaczyć w jaki sposób dzieci przeżyły powstanie i często same w nim uczestniczyły jako harcerze. Na drugi poziom ekspozycji można wjechać windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Centralnym punktem drugiej części ekspozycji w sali pod Liberatorem jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1, którym dokonywano alianckich zrzutów dla walczącej Warszawy. W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.

Po wizycie w muzeum przyszła pora na zwiedzanie Starego Miasta. które zostało przepięknie odbudowane po licznych zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej. Zrekonstruowano je według dawnych planów, wzniesiono niemal od zera z pozostałych po wojnie gruzów. Warto wiedzieć, że warszawska Starówka jest jedynym założeniem urbanistycznym, które zostało w całości odbudowane po zniszczeniach wojennych i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież pod opieką pani przewodnik odbyła spacer do Grobu Nieznanego Żołnierza, Zamku Królewskiego, kolumny Zygmunta III Wazy oraz staromiejskiej Syrenki. Grupa usłyszała też słynną legendę o Bazyliszku, jak i „Niemym Dzwonie”. Dzwon na Kanonii , mimo iż  „Niemy”, to jednak  spełnia sekretne życzenia. Aby to się stało, należy zamknąć oczy, pomyśleć życzenie, dotknąć dzwonu i 3-krotnie obejść go naokoło.

Po zwiedzaniu miasta przyszła pora na chwilę relaksu w Złotych Tarasach – kompleksie handlowo-biurowo-rozrywkowym  znajdującym się w Śródmieściu Warszawy przy ulicy Złotej. Całej wyprawie towarzyszyło słońce i piękna pogoda. Była to również doskonała okazja do integracji i odbudowania relacji po czasie zamknięcia w domach i nauki zdalnej. Długoszacy poczuli przedsmak wakacji i jednocześnie wzbogacili swoją wiedzę historyczną.

Wyprawę należy zapisać do udanych! Dziękujemy młodzieży za wzorowe zachowanie i zdyscyplinowanie.

Anna Baranowska

Skip to content