Toruńska Wyprawa Naukowa uczniów IIIC LO

W piątek 15. października uczniowie klasy 3C LO wybrali się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, aby zgłębić tajniki przyrodniczego rzemiosła, biorąc udział w profesjonalnych zajęciach laboratoryjnych prowadzonych pod okiem ekspertów z dziedziny biotechnologii.

Zajęcia laboratoryjne w pracowni biologicznej pt. “Osmoza bez tajemnic”, przygotowane specjalnie dla uczniów włocławskiego Długosza, rozbudziły ciekawość badawczą miłośników nauk przyrodniczych klasy maturalnej. Uczniowie pod okiem prowadzącego wykonali 5 różnych doświadczeń, dzięki którym mieli możliwość praktycznego pogłębienia swojej wiedzy z zakresu biologii, jak również mogli zaobserwować  zjawiska zachodzące w samych komórkach oraz otaczającym je środowisku. Obserwacje poczynione przez uczniów obejmowały przebieg zjawiska osmozy, efekt plazmolizy i deplazmolizy oraz dyfuzję cząsteczek.

Obok atrakcji stricte naukowych, w Grodzie Kopernika nie mogło zabraknąć zwiedzania zachwycającego swym gotyckim klimatem terenu Starego Miasta oraz przyległych do niego uliczek. Był również czas na zakupy w postaci piernikowych słodkości oraz spacer Bulwarem Filadelfijskim z panoramą Królowej Polskich Rzek – Wisły.

Zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń, w gwarnej oraz pełnej uśmiechu atmosferze, powróciliśmy do Włocławka z głową pełną praktycznych wniosków dotyczących zastosowania nauki w procesach badawczych.

Agata Jankowska-Pakulska

Jakub Kostrzewski

Skip to content