Dzień Patrona w Zespole Szkół Katolickich

606. rocznicę urodzin księdza Jana Długosza uczczono w naszej szkole już od wczesnych godzin porannych. To radosne świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy Świętej o godzinie 7.20 w gmachu szkoły przy ulicy Łęgskiej. Zarówno Ksiądz Dyrektor, jak i ks. Adam Zieliński przypomnieli o znaczeniu postaci Długosza dla historii naszego narodu. W szkolnej kaplicy zgromadziła się Dyrekcja, a także przedstawiciele uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Po Eucharystii pod pomnikiem Jana Długosza zostały złożone kwiaty przez Samorząd Uczniowski. Obecny był również sztandar naszej szkoły, co nadawało uroczystości szczególnego znaczenia.

Choć świętowaliśmy w cieniu pandemii, a więc zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi (w związku z tym nie każdy mógł być obecny na porannej Mszy św.), to mimo wszystko staraliśmy się zachować pogodę ducha. Po porannej modlitwie, na pierwszych lekcjach wybrzmiał uroczysty hymn szkoły – każda klasa wykonała go w swoim kameralnym gronie, co nie oznacza oczywiście, że było to mniej podniosłe. Pewne jest, że 1. grudnia w murach ,,Długosza” na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych dni w szkolnym kalendarzu, nawet pomimo przeciwności, które wprowadziła w życie nieustępująca pandemia. Jak powiedział Ksiądz Dyrektor na porannej modlitwie: codziennie rano ,,wita nas” pomnik Jana Długosza postawiony przed szkołą. Co ważne – to jedyny pomnik w Polsce, który przedstawia całą postać kronikarza.

Poniżej krótka sylwetka naszego niezwykłego patrona:

Jan Długosz – pasjonat nauki, wybitny kronikarz i patriota, urodził się dokładnie 1 grudnia 1415 roku. Bardzo lubił historię, którą nazywał ,,królową nauk”, a swoje najważniejsze dzieło (rzec można: opus vitae), czyli Roczniki pisał przez 25 lat. Jak sam przyznał – robił to ,,we dnie i w nocy”. Zajmował się też hagiografią – napisał żywot św. Stanisława, średniowiecznego biskupa i męczennika. Dzisiaj postać Jana Długosza wydaje się być nieco odległa, wręcz archaiczna. Bez wątpienia następne pokolenia przechowują z wdzięcznością i uznaniem jego spuściznę historyczno–literacką.

Aleksandra Michalak

 

 

Skip to content