Etap rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. A. Swinarskiego ponownie w Długoszu!

W sobotę, 15. stycznia, w kilkunastu ośrodkach całej Polski, pod wodzą koordynatorów rejonowych, odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego imienia profesora Antoniego Swinarskiego. Organizatorem konkursu, już po raz 58., jest Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednym z takich ośrodków od kilku lat jest nasza szkoła, a ja jestem koordynatorem rejonowym na Włocławek i okolice. W konkursie udział wzięło czworo najzdolniejszych chemicznie tegorocznych maturzystów.

Wieloletnie doświadczenie w tym konkursie, najpierw jako uczestnik, potem delegat organizatora, następnie opiekun naukowy uczestnika i wreszcie koordynator rejonowy, pozwoliło mi bez stresu podejść do organizacji tegorocznego etapu rejonowego. Po przygotowaniu sali, zapewnieniu odpowiednich odległości między uczestnikami i odczytaniu regulaminu, przystąpiliśmy do trzygodzinnych zmagań z sześcioma zadaniami chemicznymi.

Zadanie A to nieklasyczny test składający się zarówno z pytań wielokrotnego wyboru z jedną prawidłową odpowiedzią oraz zadań obliczeniowych i krótkiej odpowiedzi, ale bez wymogu przedstawiania obliczeń. Sprawdzających interesuje tylko sam wynik z jednostką.

Zadanie B nawiązywało do prawa Raoulta i fizykochemicznych właściwości mieszaniny gazów. Zadanie C to miareczkowanie, równania utleniania i redukcji, potencjometria oraz ogniwa galwaniczne. W zadaniu D należało obliczyć entalpię na podstawie prawa Hessa, a zadanie E bezpośrednio dotyczyło syntezy amin.

Poziom etapu rejonowego konkursu oceniam jak zwykle na bardzo wysoki, ale każde z zadań było do zrobienia w całości przez uczestnika wykazującego chemiczne zdolności, który prawidłowo podszedł do konkursu.

Wyniki etapu rejonowego Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. A. Swinarskiego znane będą w przeciągu miesiąca. Pierwszą i jedyną jak dotychczas finalistką tego konkursu w historii naszej szkoły była niesamowita Julita Orankiewicz.

Konrad Trokowski

Skip to content