Długoszacy wśród najlepszych włocławskich szachistów

Szachy to starożytna gra wymyślona prawdopodobnie w Indiach, która obecnie przeżywa swój renesans. Według różnych źródeł od 200 do 600 milionów ludzi na świecie regularnie gra w szachy, a najpopularniejszy kanał szachowy w Internecie obserwuje ponad milion osób. Nic zatem dziwnego, że w I Międzyparafialnym Włocławskim Turnieju Szachów Szybkich wzięło udział ponad 50 uczestników, którym kibicowało grono opiekunów i widzów. Można było wśród nich spotkać grupę uczniów ZSK im. ks. Jana Długosza wraz z opiekunem. Same zawody przeznaczone były dla amatorów, choć do gry dopuszczono także osoby grające półprofesjonalnie – czyli w V kategorii szachowej.

Z tłumu szachistów wyróżniało się trzech długoszaków, którzy w granatowych bluzach dumnie eksponowali logo szkoły. Byli to Kajetan Szabłowski i Paweł Bartczak z kl. Ia LO oraz Nataniel Sikorski z kl. IIIa. Oprócz nich szkołę reprezentował Dominik Barański kl. IIIa. Pozostali uczniowie naszej szkoły reprezentowali swoje parafie, natomiast wśród sędziów turnieju znalazła się Marta Bychowska z kl. IIa grająca w szachy profesjonalnie. Nad przebiegiem zawodów czuwał pan Janusz Augustowski – arcymistrz z Okręgowego Związku Szachowego we Włocławku, który w formie ciekawej gawędy opowiedział młodzieży o roli figur szachowych w swoim życiu.

Nasi zawodnicy rozgrywali partie w siedmiu rundach. W pierwszej rundzie wszyscy reprezentanci Długosza odnieśli zwycięstwa. Druga natomiast skończyła się dla nich przegraną. W trzeciej rundzie losowanie skazało Pawła Bartczaka na pojedynek z organizatorem turnieju ks. Przemysławem Pilarskim, z którym zremisował, zaś Kajetan Szabłowski pokonał bez problemu z ks. Artura Kosierba. Także dwaj przyjaciele z kl. IIIa w tej rundzie odnieśli zwycięstwa. Po czwartej rundzie, w której nasi reprezentanci, z wyjątkiem Pawła, wykazali już mniej koncentracji, nastąpiła przerwa kawowa, a po niej trzy kolejne rundy decydujące o wyniku turnieju. W tym miejscu warto wspomnieć dramatyczny pojedynek, jaki stoczył Kajetan Szabłowski, nieznacznie przegrywając z najlepszym szachistą spośród duchownych – ks. Piotrem Wolnym. Ostatecznie w I Międzyparafialnym Włocławskim Turnieju Szachów Szybkich zwyciężyła Karolina Domeradzka z Bogucina, a o honor ZSK im. ks. Jana Długosza najskuteczniej na szachownicy walczył Paweł Bartczak z klasy Ia LO, który zajął V miejsce. Nasi pozostali szachiści ukończyli turniej na dalszych pozycjach, mieszcząc się jednak w pierwszej trzydziestce uczestników, a Dominik Barański z IIIa nawet w pierwszej dwudziestce.

Za swój refleks, żelazne nerwy i walkę o każdego pionka chłopcy zasłużyli na wielkie brawa, uznanie i gratulacje!

ks. Jacek Buta

Skip to content