Maturzysta Długosza w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej w Krakowie

W sobotę, 12. marca, nasz maturzysta – Krystian Koziński wziął udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – najlepszy chemiczny wydział w Polsce. Pełna niespodziewanych emocji podróż do stolicy Małopolski zakończyła się sukcesem, a nieoficjalna analiza rozwiązań Krystiana daje nam pewne nadzieje na tytuł laureata, ale wszystko zależy od poziomów wiedzy i umiejętności prezentowanych przez wszystkich uczestników finału. Z niecierpliwością czekamy na oficjalne wyniki olimpiady!

Krystian awansował do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej po przejściu dwóch etapów rozegranych zdalnie. W sobotę, 12. marca odbył się stacjonarnie finał tego konkursu na nowoczesnym i niedawno zbudowanym Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W finałowych zawodach wystartowało niecałych dwustu uczestników i, zgodnie z regulaminem, co najmniej sześćdziesięciu z nich uzyska tytuł laureata II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej, a najlepsi nagrodzeni zostaną indeksami na wybrane kierunki chemiczne prowadzone przez UJ.

Nasza wycieczka rozpoczęła się już w piątek po lekcjach. Starannie zaplanowaliśmy podróż, co łatwe nie było ze względu na zbliżającą się korektę rozkładu jazdy pociągów i przesiadkę na trasie. Ponadto, pociąg, który miał nas przewieźć z Włocławka do Kutna, miał 50-minutowe opóźnienie, co mogłoby nas zmusić nawet do rezygnacji z podróży. Dzięki uprzejmości kierowników pociągów i dyżurnych ruchu, pociąg jadący z Kutna do Krakowa poczekał na nas i kontynuowaliśmy wyprawę według ustalonego harmonogramu.

W pociągu prowadziliśmy ożywione dyskusje na wiele tematów, nie pomijając oczywiście ostatnich powtórek przed finałem konkursu, na który zmierzaliśmy.

Krótki nocleg na obrzeżach Krakowa upłynął nam szybko i mniej więcej pół godziny przed sobotnimi zmaganiami zjawiliśmy się na Wydziale Chemii UJ. Nowoczesny budynek, otoczenie i pracownie wywarły na nas ogromne wrażenie! Studiowanie chemii w takim miejscu pod okiem tak znakomitych wykładowców jak dr Karol Dudek-Różycki (na zdjęciu z Krystianem) to czysta przyjemność i prosta droga do pracy naukowo-dydaktycznej.

Uczestników finału rozlokowano w trzech salach, a Krystian pisał w bibliotece wydziałowej. Arkusz konkursowy składał się z dziesięciu zadań różnego typu sprawdzających przekrojowo wiedzę i umiejętności z wielu działów podstawy programowej jednocześnie. W mojej ocenie, zestaw zadań był bardzo wymagający i naprawdę trudny, choć mierzyli się z nim najlepsi chemicznie uczniowie z całego kraju. Próg punktowy dający tytuł laureata będzie z pewnością wysoki, dlatego pozostaje nam czekać na oficjalne wyniki finału II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej.

Powrót do Włocławka przebiegł już bezproblemowo, chociaż na trasie dwukrotnie przesiadaliśmy się (w Łodzi i w Kutnie).

Korzystając z okazji, serdecznie dziękujemy Księdzu Dyrektorowi za finansowe wsparcie naszej krakowskiej olimpijskiej wyprawy!

Konrad Trokowski

Skip to content