Niebieski Dzień w Długoszu

Dzień 2. kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

W tym dniu wiele budynków na całym świecie zostało podświetlonych na niebiesko, jako, że symbolicznym kolorem autyzmu jest właśnie ten kolor. To wyraz solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami. W dniu 4. kwietnia również Długoszacy dali dowód empatii dla osób z autyzmem. Znakiem jedności były elementy garderoby w kolorze niebieskim. Poza tym uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych tematyce autyzmu.

Zwieńczeniem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Długoszu było wykonanie przez klasę 7a SP niebieskiego serca na dziedzińcu szkoły, pełnego balonów w tym kolorze. Wszystkie podjęte w tym dniu działania miały na celu podnoszenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem, ale również na ich wyjątkowość. Wszak to różnorodność sprawia, że świat jest tak barwny i osobliwy!

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Skip to content