Szyfry złamane w 3aLO

Uczennice klasy 3aLO: Gabriela Misterska, Aleksandra Gutowska i Bianka Tyczyńska przez kilka tygodni mierzyły się z trudnymi zadaniami o tematyce kryptologicznej. Ogólnopolski konkurs “Łamacze szyfrów” składał się z 6 etapów, w których dziewczęta po kolei poznawały nowe metody szyfrowania. Wśród nich znajdowały się takie szyfry jak: monoalfabetyczny, podstawieniowy, transpozycyjny, Atbasz, Cezara i Skytale. W finalnym VI etapie nasze pogromczynie szyfrów uzyskały wynik pozwalający na zdobycie certyfikatu „Łamacze szyfrów”. W klasyfikacji ogólnopolskiej drużyna naszych uczennic o wdzięcznej nazwie “Discreto” zajęła 25 miejsce w kraju.

Konkurs odbywał się  po raz drugi i miał na celu upamiętnienie sukcesu polskich matematyków i pogromców szyfru Enigmy. Wydarzenie to wpłynęło na losy II wojny światowej oraz na zawsze zmieniło kryptologię.

Paweł Gmys

Skip to content