Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

29. maja obchodzony jest Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Dzień ten został ustanowiony rezolucją 57/129 Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2002 roku w celu złożenia hołdu „wszystkim mężczyznom i kobietom uczestniczącym dziś i w przeszłości w operacjach pokojowych ONZ, jak również oddanie czci pamięci tym, którzy w sprawie pokoju oddali życie”.

Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ nawiązuje do powstania pierwszej misji pokojowej. 29 maja 1948 r. rozpoczęła działalność Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Nadzorowania Rozejmu – UNTSO. Do Palestyny udała się grupa nieuzbrojonych obserwatorów wojskowych.

Długoszacy również uczcili ten wyjątkowy dzień. Licealiści wysłuchali prelekcji dotyczącej działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz misji pokojowych pod flagą organizacji. Młodsi uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce ONZ, które zostały umieszczone na przygotowanej gazetce szkolnej w holu szkoły. Gazetka ta dodatkowo prezentuje zdjęcia przesłane przez zaprzyjaźnionego z naszą szkołą st. chor. sztab. Ryszarda Kawalę, uczestnika misji pokojowych ONZ, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. W październiku Pan Ryszard Kawala odwiedzi naszą szkołę i przytoczy relację ze swojego pobytu na Bliskim Wschodzie.

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Skip to content