Wyjazd integracyjny klas I LO na XX Forum Młodzieży Szkół Katolickich

W czwartkowy poranek uczniowie klas I LO, w ramach wyjazdu integracyjnego, pod opieką wychowawców wybrali się do Częstochowy, aby reprezentować włocławskiego Długosza na XX Forum Młodzieży Szkół Katolickich.

Droga nie obyła się bez przygód, gdyż za sprawą utrudnień drogowych długoszańscy pielgrzymi musieli nieco zmodyfikować swoje plany dot. uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu skupiającym tysiące uczniów szkół katolickich z całej Polski. Po dotarciu na miejsce później niż zakładano (po godz. 12.00), nasi licealiści pod przewodnictwem organizatora wyjazdu ks. dr. Jacka Buty udali się na zwiedzanie kompleksu klasztornego, którego największą atrakcją było wejście na Wieżę Jasnogórską, skąd uczniowie mogli podziwiać urzekającą swym pięknem panoramę Częstochowy oraz okolic z perspektywy tarasów widokowych.

Punktem kulminacyjnym była dla nas tego dnia uroczysta Eucharystia sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp. Marek Mendyk – asystent Rady Szkół Katolickich. W homilii wygłoszonej do młodych odniósł się on do zagrożeń kulturowych oraz egzystencjalnych nękających współczesny świat, które napierają zarówno ze wschodu, jak też i zachodu. Odwołując się do słów Ewangelii, wskazał na potrzebę czynienia dobra oraz dawania przykładu budującego postawę uniwersalnych wartości jakich nie wolno zatracić współczesnemu człowiekowi, pomimo pokus doczesności. Nawiązując do tygodnia wychowania, ks. bp. uwydatnił potrzebę takiego uczenia się życia, które sprawi, że każdego dnia będziemy coraz bardziej czuli się ludźmi, a pomóc ma nam w tym Słowo Boże. Na koniec zaapelował do młodzieży, aby stanowiła dobry przykład do naśladowania, bo świat potrzebuje autentycznych świadków Chrystusa.

Po mszy św. nie mogło zabraknąć chwili adoracji w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie uczniowie wraz z nauczycielami złożyli swoje intencje prosząc o szczęśliwy przebieg wspólnej drogi życiowej w murach Zespołu Szkół Katolickich, a także powierzając Matce Najświętszej swoje prywatne intencje.

Po strawie duchowej, nadszedł czas na obiad w Domu Pielgrzyma, gdzie na utrudzonych wielogodzinną podróżą uczestników Forum Młodzieży Szkół Katolickich czekał pyszny posiłek oraz… szansa na rozmowę z innymi uczestnikami Forum przybywającymi do duchowej stolicy Polski, aby włączyć się w obchody Tygodnia Wychowania oraz wymienić się doświadczeniami codzienności w swoich regionach.

Po godzinie 16 nadszedł czas na wyjazd do domu. Podróż powrotna, pomimo fizycznego zmęczenia, upłynęła w rytmie radosnej integracji: gwaru rozmów, radosnych śpiewów znanych przebojów muzycznych w autorskim wykonaniu uczniów oraz poznawaniem swojego prawdziwego oblicza, które nigdy nie jest bardziej wyraziste niż wtedy, gdy ludzi łączy wspólny cel – w tym wypadku chęć dobrego przeżycia wyjazdu integracyjnego W stolicy Kujaw zameldowaliśmy się ok. godz. 20:00.

Serdeczne podziękowania wychowawcy klas I LO (p. Katarzyna Kwiatkowska – 1a LO, p. Jakub Kostrzewski – 1b LO, p. Konrad Trokowski – 1c LO, p. Artur Jędrzejczak – 1d LO) składają na ręce organizatora wyjazdu – ks. dr. Jacka Buty, który zaplanował bezpieczny przejazd naszych uczniów, a także siostry Doroty Góźdź pełniącej rolę opiekuna duchowego oraz wartościowego sojusznika w sprawach wychowawczych. Mamy nadzieję, że pozytywny przekaz dzisiejszego doświadczenia umocni naszych uczniów w przekonaniu, że szkoła katolicka to miejsce żywych wartości, które wcielane przez nas w życie w codzienności pełnej pogodnego uśmiechu, drobnych gestów serdeczności oraz bezinteresownej pomocy sprawią, że nasze szkolne zmagania edukacyjno-wychowawcze przyniosą błogosławione efekty.

Jakub Kostrzewski

 

 

Skip to content