„Pola Negri potrzebna od zaraz”

„Pola Negri potrzebna od zaraz”

Na takie hasło, rzucone przez Marka Probosza – aktora teatralnego i filmowego, reżysera i profesora sztuki aktorskiej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, nie mogłam nie zareagować. Znam urodę i aktorski talent długoszaków i jestem pod ogromnym urokiem legendy Hollywood, która urodziła się i spędziła dzieciństwo w położonym nieopodal Lipnie, dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok takiej okazji i… szansy.

Na konkurs należało przygotować trzyminutową scenkę mimiczno-ruchową, stylizowaną na role Poli Negri w niemych filmach.

W bibliotece powstały dwie scenki, bo zgłosiły się dwie kandydatki do roli Poli. Pierwsza scenka pt. „Pola uwodzicielka” powstała w oparciu o film z Polą Negri – „Sappho – Mad Love”  z 1921 r. Tu w rolę Poli Negri wcieliła się Maja Bałdys – uczennica klasy 4BLO, a dzielnie towarzyszyli jej na scenie Mikołaj Wałęza – uczeń klasy 3 ALO w roli Hrabiego Richarda oraz Patryk Wąsik – uczeń klasy 1BLO jako Zazdrosny Mężczyzna. Podkład muzyczny do tej scenki mimicznej stanowiło wykonane na bandoneonie „Cite Tango”.

Druga scenka pt. „Narodziny Bestii” napisana w oparciu o film „Bestia” z 1917 r. pokazała Polę Negri jako nastolatkę, opuszczającą dom rodzinny. W tej roli ujrzeliśmy Karolinę Markowicz – uczennicę klasy 2 BLO, a w bezwzględnego Ojca wcielił się Mikołaj Wałęza. Tło muzyczne do tej inscenizacji stanowił utwór Scotta Joplina- The Entertainer.

W obu scenkach zadbaliśmy o specjalne, stylowe  napisy na ekranie, które informowały widza o akcji filmu. Wykorzystane zostały najtrafniejsze rekwizyty, a Maja wykazała się także ogromnym talentem w kwestii makijażu.

Prób nie było wiele, myśleliśmy,( pewnie, jak wiele osób), że inscenizacja bez tekstu to łatwizna. Szybko przekonaliśmy się, że przekazanie emocji bez słów jest niezwykle trudne. Nasi aktorzy jednak świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.

W czwartek, 22 września 2022 r. udaliśmy się szkolnym busem do Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie na casting, by przed obliczem profesora sztuki aktorskiej p. Marka Probosza zaprezentować swoje scenki.

Casting na Polę Negri 2022 rozpoczynał 15. Przegląd Twórczości Filmowej Pola i inni , organizowany w Roku Poli Negri ogłoszonym w Województwie Kujawsko-Pomorskim z okazji 125. rocznicy urodzin gwiazdy kina niemego. Wzięło w nim udział 6 kandydatek.

Nasze dwie scenki mieliśmy możliwość zaprezentować jako pierwsi, a potem mogliśmy spokojnie przyglądać się konkurencji. Trzeba przyznać, że poziom występów był wysoki. Kandydatki na Polę 2022 zadziwiały pomysłowością, pięknym tańcem, a nawet ogromem dekoracji i rekwizytów. Niestety, nie poznaliśmy wyników konkursu na miejscu. Wyjechaliśmy z Lipna zadowoleni z udanych występów i bogatsi o liczne aktorskie rady, których udzielił w rozmowie z młodymi aktorami mistrz Marek Probosz. Imię Poli Negri 2022 poznamy w piątek, 23 września podczas gali wręczenia nagród w Lipnie.

Bez względu na wynik konkursu, był to piękny czas pracy nad scenkami, harmonijnej współpracy młodych aktorów, zaglądania do historii kina i wielka przygoda spotkania z wybitnym przedstawicielem sztuki aktorskiej. Pan Marek Probosz, który przybył aż z Los Angeles, okazał się bardzo życzliwym, miłym i chętnie przekazującym swoją wiedzę nam, zwykłym zjadaczom chleba z prowincji. Wszystko to widać na zdjęciach, których autorką jest p. Aneta Wąsik.

Dziękuję i gratuluję Mai, Karolinie, Mikołajowi i Patrykowi talentu i scenicznej odwagi. Dziękuję Pani Anecie Wąsik za opiekę nad uczniami i piękne zdjęcia,  p. Przemysławowi Rutkowskiemu za bezpieczną jazdę szkolnym busem, a przede wszystkim dziękuję księdzu dyrektorowi Jackowi Kędzierskiemu za wspieranie artystycznych inicjatyw.

Bibliotekarka
Sławomira Lewandowska

Skip to content