Czwartoklasiści LO na Salonie Maturzystów

W piątek 30. września uczniowie klas maturalnych Publicznego Liceum im. ks. Jana Długosza we Włocławku z wychowawcami: pp. Anną Baranowską, Pauliną Stężewską i Lidią Wiśniewską wybrali się do Bydgoszczy na tzw. Salon Maturzystów. Fundacja Edukacyjna Perspektywy od kilkunastu lat organizuje tę szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, która przygotowuje się do matury i wyboru kierunku studiów. Podczas tych spotkań, organizowanych w największych ośrodkach akademickich w kraju, maturzyści mają okazję poznać oferty kierunkowe niektórych uczelni, ale przede wszystkim uzyskać konkretne wskazówki dotyczące majowych egzaminów od ekspertów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych oraz od nauczycielami influencerów.

Kujawsko-Pomorski Salon Maturzystów został przygotowany w gmachu Collegium Novum Politechniki Bydgoskiej. Jego uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach dotyczących nowej matury w formule 2023. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku p. Irena Łaguna podczas swojej prelekcji przedstawiła tegorocznym maturzystom wszelkie informacje dotyczące warunków, wymagań i sposobu przeprowadzania majowych egzaminów. Jednocześnie z ogromną troską uspokajała przestraszonych licealistów, że wystarczy dopełnić wyznaczonych terminów i dobrze się przygotować, biorąc pod uwagę wskazówki zawarte w aneksach do “Informatora maturalnego” określających zakres zagadnień oraz zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych dla rocznika 2023. Pozostałe spotkania były poświęcone egzaminom z poszczególnych przedmiotów. Eksperci omawiali budowę arkuszy egzaminacyjnych oraz typy zadań, jakie pojawią się na maturze z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, ale też rozszerzonym. Licealiści przekonali się, że te informacje, które wcześniej usłyszeli od swoich nauczycieli, nie są fikcją, ale zostały wyraźnie potwierdzone przez specjalistów zajmujących się przygotowaniem arkuszy maturalnych.

Poniżej zamieszczamy wrażenia naszych maturzystów z udziału w Salonie Maturzystów w Bydgoszczy:

Mieliśmy okazję poznać oferty kilku uczelni, które prezentowane były na stoiskach. Mogliśmy zdobyć różne nagrody i gratisy, które były zachętą przedstawicieli uniwersytetów. Ponadto zostało dla nas zorganizowane spotkanie z kuratorami CKE – osobami, które fachowo zajmują się tworzeniem matur nowej formuły 2023. Zostały przedstawione typy zadań, sposoby ich rozwiązywania, wymagania dotyczące umiejętności ucznia, a także wiele wskazówek na temat nauki do matury. Uważamy, że była to duża pomoc dla nas – jako tegorocznych maturzystów. Wszelkie rady i sugestie są bardzo pomocne w momencie obaw wobec naszego nowego, “trudniejszego” egzaminu maturalnego. Wychodzimy więc z perspektywy pozytywnego punktu widzenia tego zorganizowanego wydarzenia przez Politechnikę Bydgoską. Dziękujemy za stworzenie takiej możliwości z myślą o przyszłorocznych studentach, może to być pomocą dla naszych dalszych wyborów, które czekają nas już całkiem niedługo. Zapewne ten dzień wpłynął na myślenie wielu maturzystów z naszego Długosza.

Ola i Marcin z  kl. IV b LO

Salon Maturzystów jest świetną możliwością zaznajomienia się z informacjami dotyczącymi egzaminu dojrzałości. Tegoroczna edycja spotkania była dla nas szczególnie ważna. Podczas wykładów mieliśmy szansę szczegółowo zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi do nowej formuły matury. Ku naszemu zdziwieniu było jeszcze wiele informacji, których nie wiedzieliśmy o egzaminie. Interesującym punktem Salonu Maturzystów była możliwość poznania ofert wielu uczelni. Każda z nich zachęcała uczniów swoją różnorodnością kierunków i wydziałów, ale również przedstawiała zasady rekrutacji i warunki dostania się na studia. Dzięki tym wszystkim spotkaniom zdobyliśmy mnóstwo cennych informacji i wskazówek, które z pewnością przydadzą się nam na przyszłorocznej nowej maturze.

Mateusz Gawłowski z kl. IV c LO

Skip to content