Projekt Wolne Myśli – debaty oksfordzkie – etap I

Nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w projekcie Wolne myśli, organizatorem którego jest Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Projekt jest przygotowaniem młodzieży do debaty oksfordzkiej, w której nasza szkoła bierze udział od wielu lat.

Celem tego przedsięwzięcia jest wykształcenie i utrwalenie wśród uczestników kompetencji miękkich, bezpośrednio związanych ze świadomym i aktywnym funkcjonowaniem w nowoczesnym społeczeństwie obywatelskim. W ramach projektu zaplanowano szereg działań edukacyjnych, m.in. wykłady z zakresu budowania poprawnej argumentacji, krytycznego korzystania z mediów elektronicznych, warsztaty z zakresu komunikacji niewerbalnej czy umiejętności radzenia sobie ze stresem. Finał projektu to debata drużyn międzyszkolnych w Centrum Kultury Browar B, o której będziemy informować na bieżąco.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu miało miejsce 7.10.2022. Naszą szkołę reprezentowała grupa licealistów: Anita Golas, Martyna Kocioruba, Zuzanna Liberacka, Kornelia Frankiewicz, Zofia Latkowska, Karolina Markowicz, Mateusz Małecki oraz Bartosz Wichrowski. Prelegentami byłi: Pani Arleta Bojke – dziennikarka, była korespondentka TVP w Moskwie oraz włocławianin, Pan Maciej Jastrzębski – dziennikarz radiowy z ponad 20-letnim stażem, korespondent Polskiego Radia w Federacji Rosyjskiej. Młodzież miała okazję wysłuchać pasjonującej opowieści zaproszonych gości dotyczącej trudnej, ale zarazem ciekawej pracy dziennikarza na Wschodzie. Podjęto również jakże aktualny temat sytuacji w Ukrainie. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem z gośćmi spotkania, co niewątpliwie było niezwykle cennym doświadczeniem.

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Skip to content