Piraci gotowi pomagać

W chłodny listopadowy wtorek (15.11.2022 r.), kiedy wszystkie dzieci uczą się w szkole, dziewięcioletnia Karolinka, mieszkanka Włocławka, przebywała w swoim domu, czekając z mamą na tajemniczych gości – maturzystów przebranych za piratów. Grupa 7 wolontariuszy z Długosza postanowiła odwiedzić tę chorą dziewczynkę, zmagająca się od maja z ciężką chorobą – białaczką.

Piraci z Długosza to niedawno utworzona grupa składająca się z głównie z chłopców, choć spontanicznie w akcję włączyły się dwie dziewczyny-piratki. Nie potrafią oni piec ciast, gotować czy w dotychczas znany sposób prowadzić akcji charytatywnych. Potrafią natomiast kombinować, zwalniać się z lekcji, pocieszać i pomagać innym. Wizyta młodzieży zaskoczyła i ucieszyła Karolinkę, która na co dzień uczy się zdalnie i dawno nie widziała w swoim domu tylu osób. Radość sprawiły dziecku również przyniesione upominki – maskotki, owoce i słodycze. Początkowo piraci czuli się nieco onieśmieleni całą sytuacją, może bardziej niż chora Karolina. Wystarczyło jednak kilka minut, aby wywiązała się rozmowa i zabawa.

Wizyta ta stanowiła wstęp do dalszych działań piratów –  zamierzają bowiem przeprowadzić w szkołach zbiórkę funduszy pomocnym w skutecznym leczeniu dziewięciolatki. Już to wtorkowe spotkanie w domu Karoliny pokazało maturzystom, że ich nauka w liceum nie ogranicza się jedynie do zdobywania wiedzy, ale również wychodzenie poza horyzont własnych potrzeb i obowiązków.

ks. Jacek Buta

Skip to content