Etnolekcje w Długoszu

Jesienią 2022 roku Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku nawiązał współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyrazem tej współpracy będzie cykl etnolekcji, które poprowadzą wykładowcy Wydziału Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu.

Pierwsze spotkanie odbyło się 28-11-2022 roku. Gmach naszej szkoły odwiedziła Pani dr Joanna Książek, wykładowca UMK, specjalista do spraw m. in. stosunków i procesów społecznych zachodzących w sytuacjach migracyjnych, zmian tożsamościowych – w kontekście różnych grup migracyjnych, od repatrianckich po uchodźcze oraz relacji człowiek – zwierzę z perspektywy dawnej i współczesnej etnologii i antropologii .

Podczas spotkania Pani dr Joanna Książek zaprezentowała wykład „Co język mówi nam o naszym stosunku do zwierząt?” omawiając językowe aspekty zwrotu pro-zwierzęcego w humanistyce. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się jakie znaczenie przypisywano w przeszłości  zwierzętom, a przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonujące w potocznym języku polskim frazeologizmy oraz związki wyrazowe. Spotkanie z Panią dr Joanną Książek było niezwykle ciekawe. Pani Joanna odwiedzi nas niebawem z kolejnym pasjonującym wykładem.

Przesiąknięci wiedzą z wykładu, życzymy naszym uczniom, aby byli mądrzy jak sowa oraz pracowici jak mrówka.

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

 

Skip to content