Góralskie kolędowanie z Kapelą Karpati

Dziś, tj. w środę,  11 stycznia 2023 r. w południe, uczniowie klas ósmych SP oraz trzecich LO wraz ze swoimi nauczycielami mieli niepowtarzalną okazję udziału w góralskim kolędowaniu z Kapelą Karpati.

Zespół tworzą rodowici Górale – Joanna Gruszka i Józef Gruszka oraz Mateusz Doniec. Solidne wykształcenie muzyczne i niezwykłe zamiłowanie do muzyki folkowej pozwalają członkom zespołu podczas występów z łatwością wciągać słuchaczy w klimat muzyki karpackiej oraz zapewniać świetną zabawę. Tak było też w auli „Długosza”. Wysłuchaliśmy góralskich pastorałek i udowodniliśmy, że umiemy i lubimy śpiewać kolędy. A rywalizacja pomiędzy śpiewem dziewcząt, chłopców i kadry nauczycielskiej zakończyła się remisem. Niezadowolenie z werdyktu, szczególnie chłopców, załagodziło zwycięstwo naszych uczniów w konkursie na najgłośniejszy śpiew. Słuchaliśmy góralskich pastorałek, w pięknej góralskiej gwarze usłyszeliśmy też o świątecznych zwyczajach, które nieco różnią się od naszych. Górale ubierają choinkę dopiero w dzień Wigilii, a opłatek, którym dzielą się z bliskimi, składając życzenia, maczają w miodzie. Na własne oczy zobaczyliśmy prawdziwy góralski strój kobiecy i męski i teraz wiemy, że wspólna dla obu płci jest tylko „kosula” oraz „kierpce” i „kapce”. Pozostałe części garderoby kobiecej to „spodnica”, „ gorset” i „smatka” zdobiona głównie motywami kwiatowymi z różą w roli głównej, a męskiej to „portki bukowe” z wyhaftowanymi „parzenicami”, „serdok” i koniecznie kapelusz z… muszelkami (?).

Grana na żywo na oryginalnych góralskich skrzypcach, kontrabasie i akordeonie muzyka oraz charakterystyczny śpiew na dwa lub trzy głosy, a także dowcipne prowadzenie koncertu, pozostawiło we wszystkich bardzo pozytywne wrażenia.

A może także zachęciło do spędzenia ferii zimowych w górach, nie tylko dla szusowania na nartach, ale również dla tej porywającej muzyki i góralskiego folkloru. Z wiedzą o góralskich zwyczajach zdobytą na dzisiejszym koncercie śmiało można wyruszyć w polskie góry.

Sławomira Lewandowska   

Skip to content