Zwycięstwo w V Włocławskiej Debacie Oksfordzkiej

Dnia 22.02.2023 roku uczniowie Długosza wzięli udział w V Włocławskiej Debacie Oksfordzkiej, zorganizowanej przez III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Włocławek, Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Partnerem przedsięwzięcia był m. in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Włocławka oraz Centrum Kultury Browar B.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było następującym tematom:

  1. Bić się czy nie bić – ocena powstania styczniowego – 160. rocznica powstania styczniowego.
  2. Józef Piłsudski – polityk budzący podziw czy głęboką niechęć?
  3. Postawy Polaków wobec Żydów podczas Holocaustu – antysemici czy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Nadia Świec (1a LO), Bartosz Wichrowski (1a LO), Patryk Wąsik (1b LO), Gabriela Gronkowska (1c LO),  Karolina Markowicz (2b LO), Alicja Mieszkalska (2b LO), Martyna Kocioruba (3b LO) oraz Paweł Ignaczak (4c LO). Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza uczennica Karolina Markowicz stanęła na podium zdobywając  zaszczytne pierwsze miejsce, pozostawiając w pokonanym polu wielu uczniów z terenu Włocławka i okolic. Z kolei Gabriela Gronkowska, Nadia Świec, Patryk Wąsik oraz Bartosz Wichrowski zostali wyróżnieni wśród wszystkich uczestników debaty.

Formuła debaty miała na celu skłonienie młodzieży do podjęcia próby analizy procesów społeczno-politycznych, kształtujących tożsamość ustrojową Polski na przestrzeni XX wieku, oraz popularyzację tematyki niepodległościowej. Ponadto, ważnym jej celem pedagogicznym było ugruntowanie wśród uczniów znajomości zasad kulturalnego i merytorycznego  sposobu prowadzenia dyskursu  politycznego, jak również położenie nacisku na kulturę języka oraz umiejętność przejrzystego budowania wypowiedzi na forum publicznym.

Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym uczniom i życzymy motywacji do dalszego rozwijania swoich talentów naukowo-dyskusyjnych!!!

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

 

 

 

 

Skip to content