Środa Popielcowa – wezwanie do wielkopostnej pokuty

Środą  Popielcową, jak nakazuje tradycja Kościoła, rozpoczęliśmy Wielki Post. Rankiem  22 lutego 2023 r. w szkolnej kaplicy została odprawiona Msza Święta, podczas której posługę liturgiczną pełniła klasa 4c wraz z wychowawczynią p. Lidią Wiśniewską. W czasie tej szczególnej Eucharystii istotnym znakiem jest obrzęd posypania głów wiernych popiołem z wypowiedzeniem przez kapłana słów: ,,Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Homilię do swoich uczniów wygłosił ks. Jacek Buta, prowokując maturzystów do refleksji, czy czas pandemii nauczył nas, jak przeżywać post w “izdebce swojego serca”.

Od dzisiaj też w naszej szkole rozpoczęły się także inicjatywy mające na celu głębsze przeżycie Wielkiego Postu. “Zdrapka wielkopostna” będzie stawiała nam nowe zadania i pytania dotyczące wiary. Ponadto, jak w ubiegłych latach, osoby pragnące dać przykład swojej pobożności i zamanifestować  swoją gotowość do wyrzeczeń mogą wziąć udział w akcji ,,Długosz Pości”.

Wieczorem społeczność internacka uczestniczyła w katedrze we Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Wętkowskiego. Pasterz przypomniał o tym, że post oprócz pożywienia może dotyczyć także tego, co widzimy i słyszymy. W dzisiejszych czasach warto  zastanowić się, czy różnego rodzaju urządzenia elektroniczne,  którymi się posługujemy, przynoszą nam dobro.

Niech czas Wielkiego Postu zaowocuje dobrym przygotowaniem do przeżycia Świąt Wielkanocnych.

Kamil Żelski, kl. IIc LO 

Skip to content